کفش

کفس

 

کفش پاافزاری است برای محافظت و راحتی پای آدم به هنگام انجام کارهای گوناگون،پای آدم دارای استخوان های بیشتری نسبت به هر اندام دیگری از بدن میباشد و در مقابل خطرهای بیرونی و محیطی مثل سنگ های تیز و زمین داغ آسیب پذیر است که کفش در برابر این آسیب ها از پا محافظت میکند طراحی کفش ها با گذشت زمان تغییرات بسیاری پیدا کرده است که ظاهر آن در اصل با کارکرد آن بستگی دارد کفش های امروزی در شیوه،پیچیدگی و هزینه تفاوت زیادی دارند امروزه در طراحی کفش ها جنبه زیبایی آن نیز در نظر گرفته میشود کفش(نامی کلی برای انواع پا افزار است).

تاریخچه کفش:

قدیمی ترین کفش چرمی

قدیمی ترین کفش چرمی جهان متعلق به آذربایجان و شهر تبریز با قدمت تاریخی ۵ هزار و ۵۰۰ سال است که در حال حاضر در موزه ارمنستان نگهداری میشود برخی دیگر از انواع کفش های تاریخی عبارتند از:

صندل مصری:

این نوع صندل ها که قدمت آنها به ۱۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح باز میگردد دو نوع میباشد یکی ساده و دیگری نوک تیز.

کفش یونانی:

این کفش ها که به صورت لا انگشتی بوده اند توسط مردان آزاد و سربازان استفاده می شده است که قدمت آن به ۱۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح باز میگردد.

پادوکای هندی:

پادوکای هندی

این نوع کفش قدیمی ترین نوع کفش هندی ها به شمار میرود و زمان استفاده آنها به قبل از دوره راما و ودا باز میگردد.

لیلی فوت چینی:

این کفش ها به چین مربوط میشود و با توجه به اینکه داشتن پاهای کوچک معیار زیبایی محسوب میشود این کفش ها اغلب کوچکتر از اندازه پاهای معمولی بوده اند.

کفش های سنتی ایران:

نعلین

 

کفش های قدیمی ایرانیان در انواع گوناگون چاروق،گیوه،نعلین،اروسی،سگکی،صندل،قُندره و دهان دولچه ای ساخته میشد به نوعی پاشنه کفش که با چرم و چرم بز و مانند آن ساخته بشود *نعلَکی* میگویند

اجزاء کفش:

اجزا کفش

*رویه

*تخت بیرونی

*کف های داخلی قابل تعویض

*مغزی(باریکه چرمی نوار مانند که میان زیره و رویه کفش دوخته میشود)

*توکاری(کاغذ یا مقواهایی که برای کلفت نشان دادن زیره،میان کف و زیره کفش چسبانده میشود)

*پاشنه

*زیر پاشنه ها

*زیر پاشنه های گستر

*ساق پوش

انواع کفش:

کفش ورزشی

کفش ها را میتوان به روش های مختلفی دسته بندی کرد برای مثال،از نظر شکل و نحوه محکم شدن کفش در پا میتوان کفش ها را به انواع بندی،سگک دار و بی بند تقسیم کرد. از نظر جنس کفش میتواند از چرم یا مواد دیگر باشد مثلا میتوان کفش های چرمی،پلاستیکی،کتانی،چوبیen و مانند آن را نام برد و از نظر جنسیت و سن و سال نیز میتوان کفش ها را به گروه هایی مانند مردانه،زنانه،زنانه_مردانه(هر دو جنس) بچه گانه(دخترانه و پسرانه) تقسیم کرد از نظر کاربرد نیز کفش های معمولی،ورزشی،صنعتی و مانند آن نیز قابل تقسیم هستند.

این مطلب را هم بخوانید  عوامل تاثیرگذار در افزایش وزن و عواملی که از افزایش وزن جلوگیری می کنند

۴ اصل مهم انتخاب کفش مناسب:

۱_جعبه پنجه:

جای پنجه کفش باید نرم باشد نه دارای قوس و … توجه کنید که انگشتان پایتان احساس فشار نکنند و هیچ یک از انگشتان پای شما روی نوک دیگری سوار نباشد به این معنی که معمولا جعبه پنجه کفش باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا همه انگشتان پا را به راحتی جابه جا کند در واقع شکل پا به طور وسیعی متفاوت است و شما باید مشخص کنید که آیا جای پنجه برای پای شما مناسب است یا خیر.

۲_ساق پا:

ساق پای خوب و ثابت با حمایت بیشتری به شما کمک میکند نباید انعطاف پذیر باشد و شما نباید براحتی بتوانید پاشنه پا را با یک جفت کفش جدید فشار دهید.

۳_کف پا:

کفی کفش باید به اندازه کافی نرم باشد تا بتوانید شوک حاصل از ضربات را بگیرد و خنثی کند کفی سخت و سفت می توانند باعث درد زیادی شوند کفی نیز باید تنها با پایه پا شکل داده شوند.

۴_پاشنه:

توصیه میشود یک کفش با پاشنه کم،حدود نیم سانت داشته باشد و میتواند تا کمی بلندتر هم برود اما ناگهانی بلند نشود.

توصیه های کلی به هنگام خرید کفش:

نکاتی در مورد خرید کفش

۱_از فروشنده بخواهید طول و عرض هر دو پای شما را اندازه گیری کند تا کفش مناسب را ضمانت نماید.

۲_ کفش ها را به هنگام شب خرید کنید تا پاهایتان در بزرگترین حالت خود باشند.

۳_یک پا میتواند بزرگ تر از دیگری باشد پس همیشه اندازه کفش را با توجه به پای بزرگ تر خود مشخص کنید.

۴_کفشی نخرید که مناسب تان نباشد این باعث آسیب و درد پایتان میشود هدف یافتن کفشی است که به شکل پای شما تقریب زده باشد_بجای پا گذاشتن روی شکل کفش.

۵_باید فاصله کمی بین نوک بلندترین انگشت پا و انتهای کفش وجود داشته باشد.

۶_تلاش کنید کفش را با جوراب متناسب بپوشید.

این مطلب را هم بخوانید  مضرات تلفن همراه و فضای مجازی بر سلامتی انسان و به وجود آمدن سرطان چشم

۷_کفش هایی که قلاب،توری،نوار و یا یک نوع مکانیسم بندی هستند حمایت زیادی از قوس پای شما خواهند کرد.

مشخصات کفش مناسب و خوب چیست؟

کفش مناسب

۱_کفش مناسب کفشی است که موقع پوشیدن طولانی مدت،پا را تحت فشار قرار ندهد.

۲_هنگام انتخاب کفش مناسب در نظر داشته باشید انگشتان پایتان دچار تغییر حالت نشوند و یا کناره های پایتان تحت فشار ناشی از کفش قرار نگیرند.

۳_تلاش کنید کفشی را که انتخاب میکنید تنها جنبه زیبایی نداشته باشد بلکه از هر لحاظ مانع آسیب دیدن پای شما در برابر گرما،سرما و ناهمواری های زمین باشد.

۴_به شرایط و موقعیت خودتان هنگام خرید کفش دقت کنید.

۵_در نظر گرفتن بیماریهایی مثل دیابت ممکن است انتخاب شما را محدود کند ولی در آخر با آگاهی بر بیماری و شرایط حاکم بر شما،یک انتخاب درست انجام خواهید داد.

۶_در دوران بارداری کفش مناسب به پا کنید که فشار زیادی بر پا و ناحیه پشت شما وارد نکند.

۷_اگر از کمر دردهای مکرر رنج میبرید با توجه بیشتری کفش تان را انتخاب کنید و تلاش کنید کفش های طبی به پا کنید زیرا این کمر درد ها گاهی از عواقب پوشیدن کفش های غیراستاندارد است.

۸_اگر اضافه وزن دارید پوشیدن کفش های تخت و راحت به شما توصیه میشود راه رفتن با کفش های پاشنه بلند برای افرادی که اضافه وزن دارند باعث عدم تعادل میشود.

۹_قبل از خرید کفش حتما چند بار آن را امتحان کنید و مطمئن شوید به پاهایتان فشار نمی آورد.

۱۰_خانم هایی که قدی متوسط یا کوتاه همراه با اندامی متوسط و چاق دارند بهتر است از کفش های پاشنه داری استفاده کنند که پاشنه هایش ضخیم و بلند است استفاده از این کفش ها باعث زیباتر شدن حرکات و برقراری تعادل بیشتر موقع راه رفتن میشود.

۱۱_بهترین کفش برای پیاده روی،کفش هایی هستند که به خوبی پاها را در بر گرفته و هنگام پیاده روی به عنوان محافظی برای پا عمل کنند و انعطاف پذیر باشند و پا در آن خسته نشود و بسیار سبک باشد به نحوی که اصلا احساس نکنید کفشی به پا دارید.

۱۲_یک کفش خوب باید تهویه مناسبی داشته باشد زیرا اگر تهویه نامناسب باشد سبب رشد میکروب و میکروارگانیسم های مختلفی در پا و ایجاد بوی بد و زخم در پا میشود.

عوارض پوشیدن کفش نامناسب:

عوارض کفش نامناسب

۱_خطر بالای خار پاشنه:

خار پاشنه

 

این مطلب را هم بخوانید  راهکارهای نواختن و یادگیری سریع پیانو بدون معلم

پوشیدن کفش مسطح بدون هیچ قوس پشتیبانی میتوانند نواری را بر روی کف پای شما بگذارند که از استخوان پاشنه تان به پاهایتان منتقل میشود برای جلوگیری از خار پاشنه اطمینان حاصل کنید که زمانی را که از دمپایی ها استفاده میکنید را محدود کنید.

۲_ناخن های پایتان میتوانند صدمه ببینند،کبود شوند،یا به زیر گوشت پا بروند:

انگشتان پا که در کفش های تنگ به گوشت فرو می روند میتوانند منجر به آسیب دیدگی و یا رشد به شکل کفش شوند ناخن ها میتوانند به زیر پوست بروند و آلوده شوند آنها در بدترین حالت، ممکن است نیاز به جراحی دارند.

۳_تاول:

تاول زدن

همه ما درد تاول های تازه ای که در کفش میترکند را کشیده ایم مطمئن شوید که کفش تان مناسب پایتان باشد و از نوع مناسبی از کفش ها برای فعالیت های متناسبش استفاده کنید تا از تاول زدن جلوگیری کنید.

۴_احساس کوفتگی در پاها،باسن یا کمر:

استخوان پا

%۹۰ استخوان های بدن در پاهای شما هستند وقتی این استخوان ها از تعادل و هم ترازی خوب خارج شوند کل بدن شما دچار مشکل میشود با سازش با پایتان،بدن شما مجبور به جبران آن میشوید چیزی که بصورت فشار بر روی قوس،پاشنه و بقیه پا آغاز میشود و میتواند بر روی پاها ،باسن و کمر شما تاثیر بگذارد.

۵_داشتن التهاب:

کفش پاشنه بلند

کفش های پاشنه بلند میتوانند باعت *متاتارالژی* شود کفش های پاشنه بلند میتواند پاها را به سمت پوزیشنی هل دهند که فشاری را روی پاشنه پا وارد میکند یک جفت مفصل انتقادی که در آن استخوان های طولانی متاتارس به استخوان پا کمک میکنند فشار مداوم در اینجا میتواند باعث تحریک استخوان ها یا اعصابی شود که آنها را احاطه کرده است.

۶_ممکن است پاهایتان شروع به ققلقلک کنند:

ناهنجاری پا

 

پوشیدن کفش های خیلی کوتاه و خیلی نازک در طول زمان میتواند باعث ناهنجاری های انگشت پا شود انگشت چکشی پا یا انگشت خم یکی از این مشکلاتی هستند که انگشتان پا(معمولا دومین یا سومین) به سمت پایین خم میشوند زمانی که راه میروید این میتواند ناراحت کننده باشد و زمانی که پایتان را دراز میکنید یا حتی پاهای دیگر را تکان دهید نیز ممکن است غیر قابل تحمل باشد.

*منزل وان امید دارد این مطالب برای شما مفید بوده باشد با سپاس.*

 

 

 

 

ا