خانه تکانی قدم به قدم اتاق خواب در عید

اتاق خواب

اتاق خواب

اتاق خواب به فضای خصوصی محصوری گفته میشود که برای خواب شب یا استراحت در روز به کار میرود در حدود یک سوم زندگی افراد در خواب میگذرد و بخش زیادی از این مدت در اتاق خواب سپری میشود اتاق خواب نیاز به تخت خواب یا بستر دارد علاوه بر آن،یک اتاق خواب معمولی ممکن است با کمد،میز پای تختخواب،میز تحریر یا میز آرایش و گنجه کشودار مجهز شود از اواسط قرن بیستم به این بعد،در مناطق ثروتمندتر،برخی از اتاق خواب ها دارای سرویس بهداشتی جداگانه شده اند.

خانه تکانی قدم به قدم اتاق خواب:

۱_تمیز کردن سقف:

تمیز کردن سقف

به اتاق خواب که میروید با کلی لباس و وسایل درشت و ریز روبه رو میشوید که نیاز به مرتب کردن دارند اما قبل از آنکه شروع به نظم دادن آنها بکنید بهتر است درب کمدها را ببندید و با یک طی تمیز با سری نرم سقف و دیوارها را از گرد و خاک تمیز کنید و بعد از اینکه گرد و خاک محیط فرو نشست به سراغ تمیز کردن قسمت های دیگر بروید.

۲_مرتب کردن کمدها و لباس ها:

مرتب کردن کمد لباس

حالا نوبت تمیز کردن کمد لباس شماست لباسهایی را که کهنه و یا از مد روز فاصله گرفته اند را از کمدتان خارج کنید و یا میتوانید این لباسها را در صورت نو بودن به موسسه خیریه بدهید و اگر کهنه هستند پنبه ای و نخی ها را به دستمال استفاده کنید کمد لباس کودکتان نیز به همین صورت،لباسهایی که برای کودکتان کوچک شده اند اگر کهنه هستند دور بریزید و اگر قابل استفاده هستند به کسی که میتواند برای کودکش استفاده کند بدهید البته لباسهای کهنه کودکان دستمال های بسیار خوبی برای پاک کردن شیشه ها هستند.

۳_تمیز کردن شیشه ها:

خانه تکانی قدم به قدم اتاق خواب در عید

شیشه و پرده اتاق خواب را چگونه تمیز کنیم؟

قبل از اینکه شروع به گردگیری سقف و دیوارها کنید پرده ی اتاق خواب را برای شستن جدا کنید اگر پرده شما حریر و رنگ روشن است بهترین روش شستن آن این است که مقداری از صابون رختشویی را با رنده ای ریز رنده کنید و داخل یک وان پر از آب ولرم حل کنید به طوری که تکه های صابون در آن باقی نمانند و بعد با توجه به میزان کثیفی پرده آن را در محلول خیس کنید و بعد از گذشت مدتی به راحتی  آن را بشویید اما اگر پرده شما به راحتی قابل شستشو در ماشین لباسشویی است کار شما راحت است.

این مطلب را هم بخوانید  کاربردهای فوق العاده جوش شیرین در نظافت منزل

تمیز کردن شیشه و پنجره:

برای تمیز کردن پنجره ابتدا با یک دستمال خیس اطراف شیشه ها را خوب تمیز کنید و بعد به سراغ تمیز کردن شیشه ها بروید برای تمیز کردن شیشه ها بهترین دستمال همان لباسهای نخی و کهنه کودکان است.

۴_مرتب کردن میز آرایش:

خانه تکانی قدم به قدم اتاق خواب در عید

لوازم آرایشتان را سرو سامان دهید تاریخ گذشته ها و حتی خارج از مد ها دیگر به درد نمی خورند ریمل ها باید هر سه ماه یک بار عوض شود کرم پودر تا یکسال قابل استفاده است در حالی که رژ لب،سایه چشم و رژگونه تا دو سال تاریخ مصرف دارد بهتر است مواد آرایشی کهنه را دور بیندازید و جدید و بهترین را بخرید.

۵_کمدها را تا حد ممکن خلوت کنید:

خانه تکانی قدم به قدم اتاق خواب در عید

کمد وسایل بچه ها را سبک کنید در میان وسایل و اسباب بازی های بچه ها کلی دور ریختنی وجود دارد که به کمک خود بچه ها،آنها را از بین اسباب بازی ها جدا کرده و دور بریزید.میز تحریر و کمد کتابهای کودکانتان را از کاغذهای بی مصرف و یا برگه های نقاشی شده بی هدف جدا کنید مداد و پاک کن ها و لوازم اضافی را از جلوی دست بردارید تا در زمان مورد نیاز از آنها استفاده کنید میز کار خود و یا همسرتان را نیز به همین صورت مرتب کنید یک سطل زباله کوچک برداشته و خرت و پرت ها و برگه های ریز و درشت اضافه را در آن بریزید.

این مطلب را هم بخوانید  شستشوی فرش در منزل با رعایت اصول

۶_تمیز کردن تخت خواب:

خانه تکانی قدم به قدم اتاق خواب در عید

اگر رو تختی و روبالشتی هایتان نیاز به شستشو دارند روز قبل از آغاز خانه تکانی اتاق آنها را بشویید تا اینکه بعد از پایان تمیز کردن اتاق منتظر خشک شدن آنها نباشید و اتاق را تمام و کامل مرتب کنید تشک تخت را بلند کنید و زیرش را با جارو برقی تمیز کنید برای تخت های چوبی دستمال نرم و نخی نم دار را به عنوان تمیز کننده انتخاب کنید اما برای تخت های فلزی دستمال خیس بهتر است حالا که تا حدودی تمیز کردن جزئیات را تمام کردیم به کلیات میرسیم نوبت به گرد گیری و جارو زدن است برای گردگیری از دسته های گردگیر و یا دستمال های نم دار نخی استفاده کنید کف اتاق را جارو و یا طی بزنید و بعد از تمام شدن این کار به سراغ نصب پرده ی شسته شده و روبالشتی ها و رو تختی تمیزتان بروید تا با باز گرداندن آنها به جای خودشان یک خانه تکانی کامل انجام داده باشید.

اصول نگهداری و نظافت تخت خواب:

مراقبت کردن از تخت خواب باعث میشود که طول عمر استفاده از آن افزایش یابد و خواب راحتی را حداقل به مدت چند سال روی آن تجربه کنید اول از همه  اینکه یک تختخواب با کیفیت انتخاب کنید تا راههای مناسب روی آن تاثیر گذار باشد.

خانه تکانی قدم به قدم اتاق خواب در عید

 

راههای مراقبت های پایه ای از تخت خواب:

۱_از یک تشک قابل شتشو استفاده کنید تا بتوانید هر گونه لک و آلودگی را از روی آن پاک کنید.

۲_هر چند وقت یک بار تشک را برگردانید این کار باعث میشود تا عمر تشک شما بالا برود زیرا بدنتان در طولانی مدت باعث ایجاد فرم جدیدی در تشک میشود که کمی شکل اصلی تشک را از بین میبرد که با این کار از آن جلوگیری میکنید.

۳_اجازه ندهید که هنگام برگرداندن،تشک شما حتی ذره ای خم شود.

۴_هر چند وقت یکبار اجازه دهید که تشک تختخوابتان هوا بخورد و تمام پتوها و لوازم را از روی آن بردارید.

این مطلب را هم بخوانید  ایده هایی مختلف و جذاب برای داشتن اتاق خواب عاشقانه و دو نفره

۵_این هوا باید کاملا مطبوع و تازه باشد و اجازه ندهید که نور مستقیم آفتاب به تشک بتابد.

۶_هرچند وقت یکبار تخت خوابتان را در همه قسمت ها جارو برقی بکشید و از مکش مخصوص گرد و خاک استفاده کنید.

خانه تکانی قدم به قدم اتاق خواب در عید

۷_هر گونه ماده و لکه ای را به سرعت از روی تشک پاک کنید.

خانه تکانی قدم به قدم اتاق خواب در عید

۸_فابریک تشک را با آب و ماده شوینده آغشته نکنید زیرا به خرد آن میرود.

۹_با فرچه سفت روی تشک نکشید.

خانه تکانی قدم به قدم اتاق خواب در عید

۱۰_از پودر لباسشویی یا مایع ظرفشویی برای تمیز کردن تشک استفاده نکنید.

۱۱_تشک خود را علاوه بر تمیز کردن،خشک نگه دارید که رطوبت باعث کاهش عمر تشک میشود و پس از شستشو صبر کنید تا تشک کامل خشک شود و بعد روی آن ملحفه بکشید.

خانه تکانی قدم به قدم اتاق خواب در عید

۱۲_از جوش شیرین استفاده کنید جوش شیرین هر بوی بدی را به خود جذب میکند و هیچ آسیبی هم به تخت شما نمی رساند کمی جوش شیرین روی تخت بصورت پراکنده بریزید و پنج دقیقه صبر کنید

خانه تکانی قدم به قدم اتاق خواب در عید

۱۳_زمان هایی که خونریزی دارید یا احتمال استفراغ وجود دارد روی تخت نخوابید.

۱۴_از غذا خوردن روی تخت خودداری کنید که همین مراقبت های کوچک باعث میشود که عمر تخت شما افزایش یابد.

۱۵_هر چند وقت یکبار روی تشک جارو برقی بکشید و سپس مقداری روغن لاوندر را روی آن اسپری کنید و حتی میتوانید این روغن را داخل آب مخلوط کنید این کار باعث تنفس بافت تشک میشود.

خانه تکانی قدم به قدم اتاق خواب در عید

۱۶_هنگام حمل تشک از لبه های آن کمک بگیرید و بهتر است که یک نفری این کار را انجام ندهید زیرا وجود چند نفر از خم شدن تشک جلوگیری میکند و هر شش ماه یک بار برای جلوگیری از آسیب دیدگی شدید، تشک را مورد بررس قرار دهید.

خانه تکانی قدم به قدم اتاق خواب در عید

سایر موادی که میتوان برای بوی مطبوع تشک استفاده کرد:

*دارچین

خانه تکانی قدم به قدم اتاق خواب در عید

*لیمو

*روغن درخت چای

خانه تکانی قدم به قدم اتاق خواب در عید

*میخک

خانه تکانی قدم به قدم اتاق خواب در عید

*نعنا

*اوکالیپتوس

*آویشن

خانه تکانی قدم به قدم اتاق خواب در عید

*منزل وان امید دارد این مطالب برای شما مفید بوده باشد با سپاس.*