سرویس بهداشتی و حمام

سرویس بهداشتی

 

تمیز کردن سرویس بهداشتی یکی از سخت ترین و ناخوشایندترین قسمتهای خانه تکانی است حقیقت این است که سرویس بهداشتی هر خانه ای باید دائما و در فواصل کوتاه تمیز شود آن هم نه فقط به این دلیل که شروع کردن روزمان در یک سرویس بهداشتی یا حمام خوشایند است بلکه به این علت که یک سرویس بهداشتی تمیز و ضدعفونی شده میتواند تا حد زیادی از پخش شدن ویروس و باکتری های مختلف در خانه جلوگیری کند.

مراحل خانه تکانی قدم به قدم سرویس بهداشتی و حمام:

۱_تمیز کردن آیینه سرویس بهداشتی:

تمیز کردن آینه

اگر روی آیینه شما لکه هایی مثل خمیر دندان خشک شده و کمی زنگ زدگی وجود دارد میتوانید مقداری آب و صابون و یا مایع شیشه شوی را با یک دستمال مرطوب روی آیینه کشیده آن را با آب شسته و سپس با یک دستمال خشک،کاملا پاک کنید سرکه نیز پاک کننده بسیار قوی برای لکه های سرسخت است شما میتوانید محلولی متشکل از یک فنجان سرکه و یک فنجان آب را با یک اسپری آب پاش،روی آیینه زده و سپس آن را با یک دستمال میکرو فایبر پاک کنید سرکه همچنین باعث درخشش آیینه میشود.

۲_تمیز کردن شیرآلات سرویس بهداشتی:

تمیز کردن شیرآلات

 

برای تمیز کردن شیرآلات و بخصوص از بین بردن رسوبات روی آنها ابتدا مقداری آب را روی آنها بریزید تا لکه ها مدتی مرطوب بماند سپس یک دستمال آغشته به سرکه را دور شیرها ببندید بعد از گذشت یک ساعت،شیرآلات را با کمک یک اسفنج کاملا پاک کنید سپس آنها را با آب شسته و با یک پارچه خشک کنید در صورتی که شیرآلات سرویس بهداشتی شما رنگی و یا برنجی هستند استفاده مداوم از سرکه به علت خاصیت اسیدی آن،ممکن است باعث آسیب دیدن شیرآلات شود.

۳_دسته های شیرآلات را عمیقا تمیز کنید:

عمیق تمیز کردن شیر آلات

با گذشت زمان کثیفی و چربیها داخل دسته های شیرآلات انباشته میشوند بنابراین برای تمیز کردن قسمت داخلی دستگیره های داخلی شیر آب،هر چند وقت یکبار،فکر خوبی است البته تمیز کردن آنها کار سختی هم نیست تنها کاری که باید انجام دهید این است که با استفاده از یک پیچ گوشتی پوشش و دسته شیر را جدا کنید آنها را در سرکه خیس کنید با یک ابر تمیزشان کنید و دوباره در جای اصلی شان قرار دهید.

۴_تمیز کردن کاشی های سرویس بهداشتی:

تمیز کردن کاشی هد

 

سرکه سفید یک ماده تمیز کننده معجزه گر است و یکی از موارد استفاده آن تمیز کردن کاشی ها است سرکه بیشتر چربیها را بدون نیاز به شستشوی بیشتر از بین میبرد کافی است یک فنجان کوچک سرکه را با همان اندازه آب و یک یا دو قطره صابون مایع مخلوط کنید سپس یک پارچه را با این محلول مرطوب کرده و آن را با قدرت روی کاشی ها بکشید این کار را میتوانید با اسپری کردن محلول روی سطح کاشی و یک اسفنج هم انجام دهید.

این مطلب را هم بخوانید  رنگ آمیزی دیوارهای منزل با روشی آسان و بی دردسر

۵_تمیز کردن بندها یا دوغاب کفپوش:

تمیز کردن بند ها

ابتدا مخلوطی از جوش شیرین و هیدروژن پراکسید برای تمیز کردن بندها و یا دوغاب کف دستشویی و حمام معجزه میکند کافی است ۱/۵ فنجان جوش شیرین،۱/۴ فنجان هیدروژن پراکسید و ۱/۵ قاشق غذا خوری مایع ظرفشویی را درون یک کاسه متوسط مخلوط کنید با مخلوط کردن این مواد خمیری نرم بدست می آید آن را روی بندهای کفپوش حمام یا سرویس بهداشتی زده و حداقل ۳۰ تا ۳۵ دقیقه صبر کنید سپس با یک مسواک قدیمی بندها را تمیز کرده و باقی مانده خمیر را با آب کاملا پاک کنید.

۶_کپک ها و قارچ های گوشه و کنار حمام را تمیز کنید:

پاک کردن کپک ها

حمام ها به راحتی مورد حمله کپک ها قرار میگیرند برای جلوگیری از رشد آنها،حمام باید تهویه کافی داشته باشد برای به گردش در آمدن هوا،پنجره ها را باز کنید و از هواکش هم استفاده کنید و سعی کنید محیط حمام خود را خنک و سطح رطوبت آن را پایین نگه دارید تهویه مناسب همچنین به از بین بردن بوی بد حمام و سرویس بهداشتی کمک میکند با این حال اگر هنوز هم در حمام کپک وجود دارد خمیری از سرکه و بوراکس(یک ماده شیمیایی پاک کننده چند منظوره) را بر روی کپک مالیده و اجازه دهید به مدت یک تا یک و نیم ساعت بماند سپس آن را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید.

۷_تمیز کردن وان حمام:

تمیز کردن وان

اگر وان حمام بطور مرتب تمیز نشود رسوب صابون،زردی و لایه های چربی به تدریج خود را نشان میدهند برای تمیز کردن وان کمی جوش شیرین را روی سطح آن بپاشید و سپس مقداری هیدروژن پراکسید را روی آن اسپری کنید مدتی صبر کنید تا اثر خود را بگذارد سپس سطح وان را به خوبی برس کشیده و با آب کاملا بشویید این روش همچنین بوهای ناخوشایند را از بین میبرد از این روش برای تمیز کردن سایر سطوح سرامیکی هم میتوانید استفاده کنید.

۸_تمیز کردن دوش حمام و کابین دوش:

تمیز کردن کابین دوش

جمع شدن رسوب در اطراف دوش و شیشه های کابین دوش حمام بسیار رایج است اما شما میتوانید با همان روش تمیز کردن کاشی ها این رسوب را هم از بین ببرید برای تمیز کردن رسوب دوش و کابین دوش حمام از پارچه ای آغشته به سرکه استفاده کنید برخلاف کاشی ها،سطح شیشه کابین را به آرامی تمیز کنید تا شیشه ها آسیبی نبینند سپس آنها را با آب شسته و با یک دستمال تمیز کاملا خشک کنید برای تمیز کردن عمیق سر دوش حمام نیز،درون یک کیسه فریزر مقداری سرکه ریخته،آن را به سر دوش حمان ببندید و اجازه دهید تا حدود یک یا دو ساعت به همان شکل بماند سپس کیسه را باز کرده و دوش را برای یک تا دو دقیقه با فشار باز بگذارید.

این مطلب را هم بخوانید  نحوه ی نظافت کامل تخت خواب

۹_پرده حمام را فراموش نکنید:

تمیز کردن پرده

بیشتر افراد از تمیز کردن پرده های حمام غافل میشوند اما از آنجایی که این پرده ها در معرض رطوبت زیادی هستند معمولا دچار رسوب زیادی شده و تمیز کردنشان بسیار مهم است برای تمیز کردن پرده حمام،آن را با یک فنجان سرکه و مواد شوینده داخل ماشین لباسشویی بشویید.

۱۰_تمیز کردن سینک دستشویی:

تمیز کردن سینک

برای برق انداختن سینک دستشویی،ابتدا سطح آن را با آب گرم خیس کرده و مقداری جوش شیرین را روی سطح آن بپاشید پس از گذشت چند دقیقه با یک اسکاج کل سطح را کشیده و در آخر آبکشی کامل کنید.

۱۱_هواکش دستشویی و حمام را بشویید:

تمیز کردن هواکش

یکی دیگر از قسمت هایی که معمولا فراموش میکنید هواکش است این بار با دقت به آن نگاه کنید احتمالا مقدار زیادی دوده و کثیفی را روی لبه های آن میبینید میتوانید ای کثیفی و دوده را با یک جاروی شارژی تمیز کنید اما اگر هنوز هم بخشی از کثیفی روی آن مانده است قاب روی آن را باز کرده و کاملا با آب و صابون بشویید.

۱۲_توالت فرنگی مهم ترین قسمت کار است:

تمیز کردن توالت فرنگی

بهترین روش پاشیدن جوش شیرین در سراسر توالت و سپس ریختن مقداری هیدروژن پراکسید بر روی آن است اجازه دهید توالت حدودا مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در این حالت بماند سپس آن را با برس توالت کاملا تمیز کنید در همین حال یک دستمال کاغذی آغشته به سرکه را زیر لبه فلاپی توالت قرار دهید سپس دستمال را برداشته و با یک برس کوچک زیر فلاپی را پاک کنید در آخر کل توالت را آبکشی کنید اگر رسوبات بسیار سر سختی روی توالت شما مانده است با این روشها از بین نمیرود میتوانید از جوهر نمک برای سنگ توالت استفاده کنید در این روش مقداری جوهر نمک را روی بخشهای رسوب زده سنگ توالت ریخته و بعد از گذشت ۲۰ دقیقه آن را به خوبی آبکشی کنید.

۱۳_برس توالت را ضدعفونی کنید:

برس توالت فرنگی

تمیز کردن برس توالت میتواند باعث شود در هر بار استفاده کثیفی های قبلی به سطوح منتقل شود برای تمیز کردن برس توالت،درون یک سطل مقداری مایع سفید کننده و ضدعفونی کننده را با آب داغ مخلوط کرده،برس را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه درون آن قرار داده و سپس آن را کاملا آبکشی کنید قبل از اینکه برس را مجددا در داخل جایگاهش قرار دهید آن را بخوبی خشک کنید.

۱۴_تمیز کردن لکه های زنگ زدگی:

تمیز کردن لکه های زنگ زدگی

لکه های زنگ زدگی ایجاد شده در حمام در اثر تماس اشیا فلزی با سطوح و سایر لوازم را،با محلول آب لیمو و نمک از بین ببرید برای این کار کمی آب لیمو روی لکه های زنگ زدگی ریخته و سپس مقداری نمک روی آن بمالید پس از گذشت ۳ تا ۴ ساعت،روی لکه ها را با دستمال تمیز پاک کنید.

این مطلب را هم بخوانید  کاربردهای سرکه در نظافت آشپزخانه

۱۵_تمیز کردن دیوارهای سرویس بهداشتی و حمام:

تمیز کردن دیوارها

 

برای این کار،یک ابر آغشته به سرکه را روی آن بکشید و زمان دهید سرکه مدتی روی سطح بماند سپس دوباره با یک ابر آغشته به محلول هیدروژن پراکسید به سطح دیوارها کشیده و در نهایت آنها را آبکشی کنید اما در آخر کار حتما دیوارها را با یک دستمال تمیز خشک کنید زیرا ماندن رطوبت روی دیوارها باعث ایجاد قارچ و کپک میشود.

۱۶_چاه دستشویی را برای جلوگیری از گرفتگی تمیز کنید:

تمیز کردن چاه

ابتدا مقداری آب جوش در چاه بریزید حرارت آب جوش باعث سست شدن رسوبات داخل لوله چاه میشود در مرحله بعد یک فنجان جوش شیرین را به آرامی درون چاه بریزید اجازه دهید جوش شیرین چند دقیقه درون چاه بماند سپس یک فنجان سرکه سفید را درون چاه بریزید مخلوط سرکه و جوش شیرین مقداری کف ایجاد میکند در این زمان روی چاه را بپوشانید این کار کف را به سمت نواحی گرفته شده هدایت میکند اجازه دهید مخلوط بمدت یک ساعت درون چاه باقی بماند سپس دوباره مقداری آب جوش درون چاه ریخته تا مخلوط کاملا شسته شود این کار باعث شکسته شدن رسوبات موجود در چاه و از بین رفتن بوهای ناخوشایند میشود میتوانید بجای سرکه از سرکه سیب یا آب لیمو استفاده کنید.

۱۷_تمیز کردن کف سرویس بهداشتی:

تمیز کردن کف

برای این کار اول گرد و خاک کف دستشویی را با جارو یا دستمال بگیرید سپس بندهای کف را با روشی که قبلا ذکر شد تمیز کنید بعد از آن برای از بین بردن رسوبات سخت،از سرکه استفاده کنید آن را روی نقاط مورد نظر ریخته و اجازه دهید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند سپس نواحی را با آب سرد بشویید بعد از تمامی این کارها،کف را تی کشیده و کاملا خشک کنید.

رعایت چند نکته اساسی:

*۱_سعی کنید کف سرویس بهداشتی را بطور هفتگی با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید تا عاری از جرم و باکتری بماند.

*۲_تمیز نکردن دائم سرویس بهداشتی،باعث ماندگارتر شدن کثیفی ها میشود.

*۳_سعی کنید هر هفته چند بخش سرویس بهداشتی و حمام را تمیز کرده و هر ماه آن را بطور عمیق پاکسازی کنید.

*۴_در هنگام خانه تکانی سرویس بهداشتی حتما پنجره ها را باز گذاشته و تهویه کافی در محیط ایجاد کنید بخصوص اگر از مواد پاک کننده شیمیایی استفاده میکنید.

*۵_در زمان خانه تکانی سرویس بهداشتی،حتما از دستکش محافظ،و پیشبند یا لباسهای قدیمی استفاده کنید تا مواد شوینده باعث آسیب رسانی به پوست و لباسهایتان نشود.

*منزل وان امید دارد این مطالب برای شما مفید بوده باشد با سپاس.*