خانه داری با بچه کوچک

یکی از مشکلات مشترکی که برای همه ی مادران وجود دارد، نداشتن وقت کافی برای انجام کار های خانه می باشد. حتی بعضی مواقع ممکن است مشاهده کنید که یک خانه ی به هم ریخته دارید و نمی توانید هیچ چیز را پیدا کنید و از طرف دیگر همسرتان از شما انتظار دارد که خانه ی مرتب برای او فراهم کنید و هر کاری در جای خود انجام شود و از طرف دیگر نیز کودک شما را اذیت می کند و نمی گذارد که کار های خانه را به موقع انجام دهید. این وضعیت علاوه بر خستگی جسمی شما باعث خستگی روحی تان نیز می شود. پس باید روش هایی را بکار ببرید تا تمام امور خانه را به درستی انجام دهید تا همچین وضعیتی برای شما پیش نیاید.

1.نظم را در خانه ی خود پیاده کنید

برای شروع یک نظم دهی جدید یا رسیدگی به نظم قبلی خانه، راهکار هایی موجود می باشد که بهتر است آن ها را انجام دهید. بعضی از این راهکار ها عبارتند از:

*روزانه دنبال انواع وسایل در خانه نگردید:

وقت خود را در پیدا کردن وسایلی مانند دستمال کاغذی و قیچی که روزانه از آن ها استفاده می کنید، هدر ندهید. به جای این کار یک عدد از هر کدام از وسایل روزانه ی مصرفی تان را در هر کدام از اتاق ها قرار دهید.

*طبقات مشخصی برای قرار دادن انواع وسایل انتخاب کنید:

اگر هر کدام از وسایل ها را در جای مخصوصی قرار دهید دیگر کودکتان مجبور نمی شود برای پیدا کردن وسایل مثل اسباب بازی و دی وی دی و غیره از شما کمک بخواهد.

این مطلب را هم بخوانید  رنگ کردن راه پله با روشی آسان و بی دردسر

*سعی کنید وسایل بچه ها را در دسترس قرار دهید:

نزدیک در اتاق، یک سبد پر از جوراب های تمیز قرار دهید تا بچه ها بتوانند خودشان یکی از این جوراب ها را برداشته و بدون کمک به پیدا کردن، آن ها را بپوشند. در قسمت جلوی جا کفشی کفش هایی را قرار دهید که بیش تر مورد استفاده قرار می گیرند.

*به صورت هماهنگ لباس ها را کنار هم قرار دهید:

زمانی که لباس ها را درون کشو قرار می دهید، سعی کنید شلوار ها، تی شرت ها و دامن هایی که هماهنگ هستند را در یک کشو و در کنار یکدیگر بگذارید. در این صورت برای پیدا کردن یک شلوار و تی شرت هماهنگ با هم، مجبور نیستید کل کشو را بگردید.

*برای هر چیز جای مشخصی انتخاب کنید:

دستور غذای مورد علاقه تان، جعبه ی دارو، کتاب های تربیت کودک، قبض ها، صورت حساب ها و دیگر وسایل مورد نیازتان را بر حسب اولویت و در جای مشخص خود قرار دهید تا هنگام نیاز به آن ها سریعا به آن ها دسترسی پیدا کنید و وقتتان تلف نشود.

2.وسایل اضافی را دور بریزید

همهی افراد در کمد هایشان لباس و دیگر وسایلی دارندکه هیچ وقت از آن ها استفاده نمی کنند یا زمان مناسبی برای استفاده از آن ها پیش نمی آید. پس بهتر است این لباس ها را دور بریزید و یا به فرد دیگری بدهید. به شما توصیه می کنیم این موارد را انجام دهید:

*لباس های اضافی را از خانه بیرون بگذارید:

ممکن است لباسی برای فرزندتان کوچک شود یا آن لباس را دوست نداشته باشید در این صورت لباس را درون کارتن یا کیسه بگذارید و روی آن ها برچسب زده و بنویسید که چه چیزی درون این کیسه وجود دارد.  این کیسه ها را می توانید درون انباری قرار دهید یا به یک نفر بدهید و یا جلوی در خانه قرار دهید تا اگر کسی به آن نیاز داشته باشد این کیسه را بردارد. بهتر است برای کار ثواب هم که شده لباس نو نیز داخل این کیسه قرار دهید تا فرد نیازمند خوشحال شود.

این مطلب را هم بخوانید  تزیین اتاق کودک با ایده هایی جذاب و مختلف

*دور ریختن را تمرین کنید:

شما بهتر است وسایل بی مصرفی را که در خانه تان وجود دارد را درن جعبه یا کیسه بگذارید و یک برچسب دورز ریختنی یا اهدایی به آن ها بچسبانید و در جایی قرار دهید که فرد نیازمند بتواند آن ها را بردارد.

3.یک برنامه ی زمانی مشخص ایجاد کنید

حضور یک نوزاد می تواند برنامه ی زمانی شما را تغییر دهد مخصوصا اگر فرزند دیگری هم  دارید. بهتر است این نکات را رعایت کنید:

*از اینترنت و موبایل کم تر استفاده کنید:

یک زمان محدود برای استفاده از اینترنت و موبایل انتخاب کنید و حدالامکان از آن ها استفاده کنید.

*در روز مشخصی کار بیرون از منزل را انجام دهید:

یک فهرست از کار ها را تهیه کنید و در یک روز مشخص از هفته و در کوتاه ترین مسیر و زمان این کار ها را انجام دهید.

*روزانه خانه را مرتب نمایید:

اگر کار های خانه را روزانه انجام دهید دیگر خانه به حدی کثیف نمی شود که نتوانید به تمام کار ها برسید. پس بعد از هر وعده ی غذایی به مدت نیم ساعت کار های خانه را به شکلی کوتاه انجام دهید تا خانه شلوغ نشود. این کار را می توانید زمان خوابیدن نوزادتان انجام دهید.

این مطلب را هم بخوانید  طرز تهیه رب گوجه فرنگی خانگی

*از قبل لباس های چرک را جدا نمایید:

کنار ماشین لباسشویی یک سبد قرار دهید و هر بار پس از تعویض لباس ها، لباس های چرک را درون این سبد بیندازید. همچنین برای راحتی بیش تر بهتر است از دو سبد استفاده کنید تا لباس های سفید و رنگی نیز از هم جدا شوند. در این صورت هنگامک شستن لباس ها به وقت برای جدا کردنشان نیاز ندارید.

*زمان کوتاهی برای نظافت سرویس بهداشتی اختصاص دهید:

برای تمیز کردن سریع آینه داخل دستشویی، دستشویی و دور توالت از دستمال های ضد عفونی کننده استفاده نمایید. در این صورت زمان کمتری برای نظافت احتیاج خواهید داشت.

4.تهیه ی سریع غذا های خانگی

*میان وعده ها را درون کابینت ها و یخچال قرار دهید

*از روش فریز کردن مواد غذایی همچون حبوبات پخته استفاده کنید در این صورت به وقت زیادی برای پختن انواع غذا ها احتیاج ندارید. به عنوان مثال اگر گوشت و نخود پخته در فریزر داشته باشید سریعا می توانید یک آبگوشت تهیه کنید

*برنامه ریزی مناسب برای پخت غذا ها داشته باشید مثلا لیست غذا های هر روز را بنویسید و روی یخچال بچسبانید تا مقداری از کارتان انجام شود

5.حدالامکان خرید های خانه را به صورت آنلاین انجام دهید تا نیازی به رفتن به بازار نداشته باشید