خوراکی هایی که موجب زرد شدن دندان می شوند

دندان زرد موجب خجالت زدگی بیش تر افراد می شود . وقتی به افرادی که دارای دندان های مرواریدی سفید رنگ هستند نگاه می کنیم آرزوی داشتن این گونه  دندان ها را می کنیم . بعضی از غذا ها و نوشیدنی ها موجب زرد شدن رنگ دندان و لک افتادن روی آن ها می شود . در ادامه ی مطلب می خواهیم غذا ها و مواد غذایی را به شما معرفی کنیم که موجب زرد شدن دندان می شوند .

1.چغندر :

آب چغندر اگر روی لباس بریزد موجب ایجاد لک بنفش روی آن می شود . پس از این موضوع به این نتیجه پی می بریم که آب چغندر موجب لک شدن و زرد شدن دندان می شود . آب چغندر بسیار قدرتمند در ایجاد لک روی دندان ها می باشد . این نوشیدنی بسیار سالم و برای سلامتی بدن بسیار فوق العاده می باشد به همین دلیل مصرف آب چغندر را کنار نگذارید فقط دو مرحله ی پایانی این مطلب را انجام دهید تا روی دندان هایتان لک ایجاد نشود .

2.قهوه :

قهوه یکی از مشهور ترین خوراکی هایی می باشد که موجب زرد شدن رنگ دندان ها می شود . نوشیدنی هایی که رنگ تیره دارند مثل قهوه به خصوص قهوه ی اسپرسو و یا قهوه ی سیاه موجب تغییر رنگ دندان ها می شوند . برای این که تا حدی از زرد شدن رنگ دندان ها جلوگیری کنید می توانید مقداری شیر به قهوه اضافه کنید . شیر علاوه بر جلوگیری از زرد شدن رنگ دندان ها موجب روشن شدن رنگ دندان ها نیز می شود .

این مطلب را هم بخوانید  خواص و فواید لبو

3.خوراکی های شیرین :

آبنبات های سخت و رنگارنگ تاثیرات مخربی روی دندان ها ایجاد می کنند . شکر درون دهان اسیدی شده و آسیب زیادی به سطح دندان ها وارد می کند . دندان ها رنگ این آبنبات ها را به خود جذب می کنند . اگر مشاهده کردید که روی زبانتان به علت مصرف آبنبات رنگی شده است ، مطمعن باشید دند ان ها هم این رنگ ها را جذب می کنند .

4.بلوبری :

مصرف بلوبری موجب لک شدن دست ها و دندان ها می شود . به عبارت دیگر بلوبری به هر چیزی برخورد کند موجب لک شدن آن می شود . بلوبری سرشار از آنتی اکسیدان می باشد و برای بدن بسیار مفید است . به همین علت بلوبری را کنار نگذارید در پایان مطلب دو نکته آورده ایم که با انجام آن ها از لک شدن دندان ها پیش گیری می کنید .

5.چای سیاه :

اغلب مردم گمان می کنند چای ضرر کم تری نسبت به قهوه به دندان ها وارد می کند . اما بهتر است که بدانید چای غنی از تانن می باشد که موجب لکه دار شدن دندان ها می شود . این نوشیدنی نیز برای سلامتی مفید است و نباید از مصرف آن پرهیز کرد . بهتر است به جای چای سیاه ، چای سبز را مصرف کرد . فواید چای سبز بیش تر از فواید چای سیاه است . برای روشن تر شدن رنگ چای بهتر است مقداری شیر به آن اضافه کنید .

6.گوجه فرنگی :

گوجه فرنگی موجب لکه دار شدن دندان ها می شود . فرقی ندارد چه آب گوجه فرنگی و چه رب گوجه فرنگی . ولی نباید آن را کنار بگذارید . کافی است نکات پایانی مطالب را مطاله کنید و از آن نکات بهره بگیرید تا از رنگ گرفتن دندان ها جلوگیری کنید .

این مطلب را هم بخوانید  مصرف روغن جامد بهتر است یا روغن مایع

7.بستنی ، یخ در بهشت ، بستنی یخی :

این خوراکی ها با گرما در فصل تابستان مبارزه می کنند و فوق العاده خوشمزه اند . اما بهتر است بدانید که این خوراکی ها موجب لک شدن دندان هایتان می شوند .این خوراکی ها موجب رنگ گرفتن لب ها و زبان می شوند و در ادامه، موجب لک شدن دندان ها می شوند .

8.آب میوه :

آب میوه های روشن در برابر دیگر آب میوه ها آسیب کم تری به دندان ها وارد می کنند . اما به دلیل این که اسیدی هستند موجب سایش مینای دند ان می شوند و موجب می شوند دندان ها رنگ نوشیدنی ها و غذا ها را جذب کنند . اب میوه هایی مثل آب پرتقال ، آب گوجه فرنگی ، آب انگور قرمز و آب کرفس .

9.سبزیجات دارای رنگ روشن :

این سبزیجات فوق العاده سالم می باشند و باید این سبزی ها را به طور منظم مصرف کنید . ولی برخی از سبزیجاتی که دارای رنگ روشن هستند روی دندان ها لک ایجاد می کنند . پس بهتر است از سبزیجاتی ک روی دندان ها لک ایجاد می کنند و موجب زرد شدن رنگ دندان ها می شوند کم تر استفاده کرد .

10.نوشابه های گاز دار :

نوشابه های گاز دار علاوه بر این که برای سلامتی بدن بسیار مضر می باشند ، برای دندان ها نیز ضرر دارند . نوشابه های گاز دار در دهان اسیدی شده و موجب از بین رفتن مینای دندان می شود . پس بهتر است از مصرف نوشابه های گازدار اجتناب کنید .

این مطلب را هم بخوانید  فواید و مضرات مصرف کلم برگ

11.سس کاری

این سس تاثیر زیادی در زردی دندان ها دارد. این ادویه بسیار خوشمزه و سالم می باشد که مقداری زردچوبه دارد. به همین دلیل مصرف سس کاری در مرور زمان سبب زردی دندان ها می شود. پس بهتر است این نوع ادویه را مصرف نکنید.

12.سس چیلی

علاوه بر سس کاری، سس چیلی نیز موجب زرد شدن دندان ها می شود. اگر شما همواره تمایل به مصرف غذا های تند دارید، در صورت رعایت نکات ذکر شده در مطالب پایین، می توانید سس چیلی را مصرف نمایید.

نکاتی که با انجام آن ها از لک شدن دندان پس از مصرف خوراکی های مضر برای دندان ، جلوگیری می کنید .

1.نوشیدن آب :

برای این که از رنگ گرفتن دندان ها جلوگیری کنید ، به مقدار کافی آب بنوشید . پس از مصرف غذا و انواع خوراکی ها آب بخورید تا دندان ها رنگ نگیرند و روی آن ها جرم تشکیل نشود . بعد از مصرف نوشیدنی ها و غذا های اسیدی مینای دندان به مدت نیم ساعت نرم می شود . به همین دلیل بهتر است تا آن مدت مسواک نزنید و با نوشیدن آب از لک شدن دندان ها جلوگیری کنید .

2.از کلم بروکلی یا اسفناج برای میان وعده استفاده نمایید :

بروکلی و اسفناج موجب تشکیل یک لایه ی محافظ روی دندان ها می شود . به گونه ای که نوشیدنی ها و غذاها نمی توانند درون دندان نفوذ نمایند . این سبزیجات از مینای دندان حفاظت کرده و موجب جلوگیری از رسیدن آسیب به دندان ها می شوند .