درمان های خانگی و طبیعی موثر دندان درد

زمانی که دندان درد داشته باشید به توصیه های اطرافیان توجه می کنید مثلا ممکن است روغن گل میخک روی دندانتان بزنید یا یک حبه سیر روی دندانتان قرار دهید . در  صورتی که بعضی از این روش هایی که شما استفاده می کنید از لحاظ علمی درست نیستند و هیبچ تاثیری بر دندان درد شما نخواهند داشت . برای این که به طور کامل از شر دندان درد رهایی یابید بهتر است به یک دندان پزشک مراجعه کنید . قصد داریم در ادامه ی مطلب به روش های خانگی درمان دندان درد اشاره کنیم تا در صورت نیاز از مطالب ما استفاده ی مفیدی داشته باشید .

بعضی افراد به دلیل این که از دندان پزشکی می ترسند ، به دندان پزشک مراجعه نمی کنند به همین دلیل از روش های خانگی برای درمان دندان دردشان بهره می برند . برخی دیگر نیز به دلیل هزینه ی بالایی را متحمل نشوند از روش های خانگی دندان درد بهره می برند . یا ممکن است فردی پرمشغله باشد و در طول چند روز نتواند به دندان پزشک مراجعه کند به همین دلیل مجبور شود از درمان های خانگی استفاده کند .

دلایل مختلف دندان درد :

*التهاب مغز دندان

*پوسیدگی دندان

*سکته ی قلبی

*درد قفسه ی سینه

*نشانگان مفصل گیجگاهی فکی

*فشار سینوس ها

*دندان قروچه ( ساییدن یا فشردن دندان ها به یکدیگر )

*التهاب لثه

*فرسودگی مینای دندان

متداول ترین و رایج ترین راهکار های درمان دندان درد به روش های خانگی

1.تکه های میخک یا روغن میخک :

یکی از درمان های سنتی که موجب بی حس کردن اعصاب می شود استفاده از گل میخک می باشد . اوژنول یک بی حس کننده طبیعی می باشد .

این مطلب را هم بخوانید  لکه های قرمز روی پوست

چگونگی استفاده از آن : چند قطره روغن میخک را روی پنبه ریخته و روی دندانی که درد دارد قرار دهید . در صورتی که دندان درد بیش از حد شما را اذیت می کند مقداری تکه های میخک را بجوید تا  روغن از درون آن خارج شود و روی دندانی که درد می کند قرار گیرد . اجازه دهید به مدت 30 دقیقه روی دندانتان باقی بماند تا دندان درد شما رفع شود .

نکته ی مهم : روغن میخک را مستقیم داخل دهانتان نریزید  چون ممکن است روغن میخک لثه هایتان را تحریک کند و دندان درد شما بیش تر شود . علاوه بر این مواظب باشید روغن میخک روی زبانتان نریزد .

2.زنجبیل و پودرفلفل قرمز :

زنجبیل و فلفل قرمز مسکن قوی برای دندان درد می باشند و می توان آن ها را به صورت جداگانه استفاده کرد . در این دو ادویه ماده ای به نام کپسایسین وجود دارد که موجب مسدود شدن راه رسیدن پیام درد به مغز می شود .

چگونگی استفاده از زنجبیل و پودر فلفل قرمز برای درمان دندان درد :به مقدار مساوی این دو مواد را با یکدیگر ترکیب کنید و مقدار کمی آب به آن اضافه نمایید تا ماده ی خمیری شکل به دست آید . مقدار کمی پنبه را در این مخلوط آغشته کنید و روی دندانی که درد می کند قرار دهید . اجازه دهید تا وقتی که درد کم شود این پنبه روی دندانتان باقی بماند .

این مطلب را هم بخوانید  فواید آب زرشک

نکته : نگذارید این مخلوط به زبان و لثه ها برخورد کند .

4.درمان دندان درد با آب نمک :

آب نمک ناحیه ی عفونی را تمیز می کند و عوامل عفونت زا را از بین می برد و موجب کاهش التهاب می شود .

چگونگی آب نمک درمانی : یک لیوان آب جوشانده شده تهیه کنید و به مقدار یک قاشق سوپ خوری نمک به آن اضافه کرده و مخلوط کنید و اجازه دهید سرد شود . مقدار کمی از آب نمک را در دهان خود به مدت 30 ثانیه بگردانید . برای بهبودی کامل تا چند روز این کار را انجام دهید .

5.چای سیاه یا چای نعناع :

چگونگی استفاده از آن : چای نعناع خاصیت بی حس کنندگی و طعم مطبوع دارد . در یک فنجان آب جوش یک قاتشق مربا خوری نعناع ریخته و اجازه دهید تا 20 دقیقه دم بکشد . پس از سرد شدن چای نعناع  مقداری از آن را در دهانتان به مدت چند دقیقه برگردانید سپس آن را بیرون ریخته یا قورت دهید . چای سیاه پررنگ غنی از تانین می باشد که قابض کننده است و موجب کاهش التهاب و به این ترتیب موجب کاهش دندان درد می شود . در مقداری آب جوش چای کیسه ای را بخیسانید و روی دندانی که درد دارد قرار دهید .

5.یخ :

چگونگی استفاده از آن :داخل یک پلاستیک یا یک تکه پارچه ی نازک یک تکه یخ کوچک گذاشته و روی دندانی که درد دارد قرار دهید و اجازه دهید به مدت یک ربع روی دندان باقی بماند تا درد دندان کاهش یابد . علاوه براین می توان از کیسه های یخ طبی استفاده کرد به گونه ای که این کیسه ی یخ را روی گونه نزدیک دندانی که درد دارد قرار دهید و با آن دندان خود را ماساژ دهید .

این مطلب را هم بخوانید  درمان های طبیعی و خانگی برای از بین بردن شوره سر

6.سیر:

سیر مثل یک آنتی بیوتیک عمل کرده و از رشد باکتری هایی که به دندان حمله کرده اند جلوگیری می کند .

چگونگی استفاده از آن :برای این که دندان درد شما تسکین یابد می توانید از دو روش استفاده کنید . مثلا می توانید مقدار کمی نمک را با یک حبه سیر له شده ترکیب کنید و روی دند ن بگذارید . یا می توانید حبه های سیر را جویده و تا 3 روز این کار را ادامه دهید .

نکته : درمان دندان درد با استفاده از سیر مانند دیگر درمان های خانگی موقتی می باشد و اگر دندان درد شما به علت وجود عفونت نباشد و به علت های دیگر رخ داده باشد سیر حتی به صورت موقت نیز موجب کاهش دندان درد نمی شود . همچنین سیر موجب می شود دهانتان بوی بد بدهد .

7.دارچین

یکی دیگر از درمان های طبیعی و خانگی دندان درد استفاده از مخلوط عسل و پودر دارچین می باشد. برای تهیه ی این مخلوط باید پنج قاشق مربا خوری عسل و یک قاشق مربا خوری پودر دارچین را با یکدیگر مخلوط نمایید. پس از ترکیب این مخلوط، ترکیب بدست آمده را به صورت مستقیم روی دندانتان بگذارید.

مطلب آخر :

درمان های خانگی موجب درمان دندان درد نمی شود و فقط به صورت موقت درد را کاهش می دهد . ولی می توان از آن ها تا رسیدن به پزشک استفاده کرد .