درمان های طبیعی خس خس سینه

گاهی اوقات هنگامک تنفس صدایی از سینه شنیده می شود که موجب آزار و اذیت فرد می شود. به این صدا خس خس سینه می گویند. خس خس سینه به دلیل تنگ شدن مجاری هوا به وجود می آید.

عواملی که موجب تنگی مجاری هوا می شود عبارتند از:

*بیماری مزمن انسداد ریه

*بازگشت اسید به مری

*بیماری آسم

*مصرف بعضی دارو ها

*عفونت

*حساسیت یا آلرژی

*عواملی که سبب التهاب یا تورم در مجاری هوا می شود

در صورتی که به دلیل ایجاد خس خس سینه پی نبرده باشید، به یک پزشک مراجعه نمایید تا وضعیت شما مورد بررسی قرار گیرد.

در این مطلب قصد داریم شما را با درمان های خانگی خس خس سینه آشنا کنیم.

1.مایعات گرم بنوشید

 

در صورتی که به دلیل وجود مخاط در نای، خس خس سینه ایجاد شده باشد، نوشیدن مایعات گرم بسیار مفید است. علاوه بر این موارد آب گرم یا دمنوش های گیاهی، هر گونه مخاط سر سخت را تجزیه می کنند. همچنین برای درمان هر نوع گرفتگی، باید عمل آبرسانی به بدن صورت بگیرد.

2.هوای مرطوب استنشاق کنید

اثر استنشاق بخار آب یا هوای مرطوب همانند اثر نوشیدن مایعات گرم می باشد. این کار به فرد کمک می کند تا گرفتگی و مخاط موجود در مجاری هوا باز شود تا به این ترتیب راحت تر تنفس بکند. برای انجام این کار می توانید آب گرم حمام را باز کنید تا حمام با بخار آب پر شود. سپس به حمام رفته و مدت زمانی در حمام بمانید. یا می توانید دستگاه مرطوب کننده ی هوا تهیه کنید و در منزلتان از آن استفاده نمایید. همچنین می توانید به سونای بخار بروید و مدتی در آن جا بمانید. به این نکته توجه کنید که سونای خشک در این مورد مضر می باشد پس از رفتن به آن جا اجتناب بورزید.

این مطلب را هم بخوانید  دلایل ریختن آب دهان در خواب + روش درمان خانگی آن

3.میوه و سبزی را بیش تر مصرف کنید

 

بعضی از وضعیت های تنفسی مزمن موجب ایجاد خس خس سینه می شوند. پژوهشگران طی مطالعات متعدد به این نتیجه رسیده اند که وینامین C نقش مهمی در سلامت دستگاه تنفسی ایفا می کند. مطالعات دیگری در این مورد صورت گرفته است و نتیجه آن است که مواد غذایی غنی از ویتامین C نسبت به مکمل های ویتامین C اثر بخش تر می باشند. برای این که از مواد غذایی غنی از ویتامین C استفاده کنید، بهتر است در رژیم غذایی خود از این مواد استفاده کنید.

*پرتقال

*بروکلی

*فلفل دلمه ای

*گوجه فرنگی

*اسفناج

همچنین مصرف رژیم غذایی غنی از ویتامین های D و E ، سلامت دستگاه تنفسی را بهبود می بخشد. برای دریافت ویتامین D مورد نیاز بدن می توان از این مواد غذایی استفاده کرد.

*زرده ی تخم مرغ

*ماهی روغنی مانند ماهی سالمون

*گوشت قرمز

*محصولات لبنی

برای دریافت ویتامین ای مورد نیاز بدن خود، این مواد غذایی را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

*کره ی بادام زمینی

*اسفناج

*بادام

*تخمه ی آفتاب گردان

علاوه بر این موارد، زنجبیل نیز دارای ترکیباتی می باشد که علیه ویروس ها به مبارزه می پردازد و به سلامت دستگاه تنفسی کمک می کند. برای استاده از زنجبیل می توانید دمنوش آن را تهیه نمایید تا به بر طرف کردن خس خس سینه تان کمک کرده باشید.

این مطلب را هم بخوانید  مسمومیت غذایی و راه های درمان آن

4.سیگار را ترک کنید

مصرف سیگار موجب تحریک مجاری تنفسی می شود و در پی آن سبب خس خس سینه و انسداد ریه می شود.

استنشاق دود دست دوم سیگار هم موجب خس خس سینه ی دیگران می شود. تحقیقاتی که در مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در ایالات متحده نشان داد که کودکانی که در معرض دود سیگار قرار می گیرند، به عفونت دستگاه تنفسی و حملات شدید آسم قرار می گیرند.

علاوه بر این بهتر است از دود شومینه و باربیکیو دوری کنید تا خس خس سینه ی شما کاهش پیدا کند.

5.از فعالیت در هوای سرد و خشک اجتناب کنید

انجام دادن فعالیت های بدنی در هوای سرد و خشک موجب انسداد و تنگی مجاری تنفسی در بعضی از افراد می شود. در این وضعیت تنفس بیش تر نیز موجب افزایش خس خس سینه می شود. اگر زمانی که فعالیت های بدنی را در هوای سرد و خشک انجام می دهید و خس خس سینه ی شما بدتر می شود، فعالیت ها را در محیط بسته یا داخل منزل انجام دهید.

6.با لب های بسته تنفس کنید

یکی از تکنیک هایی که موجب افزایش اثر بخشی تنفس و کاهش سرعت تنفس می شود، تنفس با لب های بسته است. با این کار به تلاش زیادی برای تنفس نیاز ندارید و به بهبود تنگی نفس کمک می کنید و سبب کاهش خس خس سینه می شوید.

برای این که این تکنیک را عملی کنید، شانه ها و گردن خود را شل نگه دارید. به مدت دو ثانیه و به صورت آهسته نفس بکشید و لب های خود را جمع کرده و عمل بازدم را انجام دهید. سعی کنید این کار را تکرار کنید تا نتیجه ی رضایت بخشی را بدست آورید.

این مطلب را هم بخوانید  درمان های خانگی و طبیعی موثر دندان درد

هشدار

درست است که خس خس سینه یک وضعیت خطرناک نمی باشد ولی ممکن است وضعیتن های خطرناکی را ایجاد کند. در صورتی که کودک یا نوزادتان دچار خس خس سینه شده باشد سریعا به پزشک مراجعه کنید تا علائم موجود بدتر نشوند.

اگر خس خس سینه ی شما با علائمی همراه باشد سریعا به یک مرکز اورژانس مراجعه نمایید.

چند مورد از این علائم عبارتند از:

*سرگیجه

*سر درد

*دشواری در تنفس

*درد در قفسه س سینه

*کبود شدن یا آبی شدن پوست

*تنفس خیلی سریع که نتوان آن را با تمرین های تنفسی کنترل نمود

اگر یک ماده ی غذایی در گلو ی شما گیر کرده و به شما احساس خفگی دست پیدا کرده، یا زنبور شما را نیش زده است و یا آلرژی غذایی پیدا کرده اید و به دنبال آن دچار خس خس سینه شده اید، فورا به پزشک مراجعه نمایید.

جمع بندی مطالب

خس خس سینه زمانی به وجود می آید که به علت واکنش به محرک و یا وضعیت یا بیماری، مجاری تنفسی دچار تنگی شود. این مشکلات به صورت عمده نشان دهنده ی مشکلات تنفسی می باشد. پس برای کاهش خس خس سینه ی خود به پزشک مراجعه کنید و علاوه بر دارو های تجویز شده، از درمان های خانگی بهره بگیرید.