دلایل ریختن آب دهان در خواب + روش درمان خانگی آن

ممکن است شما جزو افرادی باشید که پس از بیدار شدن از خواب مشاهده می کنند آب دهان در بالشتشان ریخته و آن را خیس کرده است. در این حالت نگران سلامتی خود شده و علت آن را جویا می شوید و سپس به دنبال راهکار های درمان آن می گردید. این آب، بزاق اضافی دهان می باشد که ممکن است از یک طرف دهان به بیرون بریزد و یا از دو طرف دهان خارج شود.

پزشکان گزارش داده اند که ریختن آب اضافی دهان به بیرون در زمان خواب، می تواند نشانه ای از اختلال خواب و یا وضعیت عصبی باشد و در بعضی مواقع نیز دلیل دیگری از اختلال سلامتی فرد می باشد. در صورتی که فرد دچار ام اس یا فلج مغزی و یا سکته ی مغزی شده باشد بزاق بیش تری تولید می شود ولی شما باید توجه داشته باشید که دلیل ریختن آب دهان در خواب همواره نشان دهنده ی بیماری ها نمی باشد و ممکن است دلایل دیگری داشته باشد. در ادامه ی مطلب قصد داریم شما را با دلایل ریختن آب دهان در خواب آشنا کنیم.

دلایل ریختن آب دهان در خواب

*سینوس های انسداد یافته

در صورتی که به دلیل عفونت یا سرما خوردگی دچار گرفتگی بینی شده باشید احتمال دارد متوجه بیش از حد بودن بزاق دهانتان شوید که در خواب بیرون می ریزد. در صورتی که سینوس ها یا مجاری سینوستان دچار انسداد شده باشد، احتمال دارد آب دهان شما در خواب بیرون بریزد. سینوس های انسداد یافته موجب می شوند که در زمان خواب با دهانتان تنفس کنید و در این صورت بزاق بیش تری تولید می شود.

این مطلب را هم بخوانید  دلایلی که موجب کاهش میل جنسی در زنان و مردان می شود

*ترش کردن معده

ترش کردن معده یک بیماری گوارشی می باشد که به دلیل این بیماری محتویات معده به مری برمی گردد د سبب آسیب رسیدن به آستر مری می شود. ترش کردن معده می تواند موجب مشکل قورت دادن و بلعیدن شود و یا فغرد احساس کند چیزی در گلوی او وجود دارد.

*وضعیت خواب

شایع ترین دلیل ریختن آب دهان در خواب همان وضعیت خواب می باشد. در صورتی که وضعیت خواب صحیحی نداشته باشید، بزاق در دهان تجمع یافته و در خواب بیرون می ریزد. بیش ترین احتمال دچار شدن به این وضعیت برای افرادیست که روی شکمشان می خوابند زیرا در این صورت به احتمال زیاد فرد از راه دهان نفس می کشد . در صورتی که مسیر های سینوسی فرد، تنگ باشد بزاق در انباشته می شود و زمان تنفس از راه دهان خارج می شود.

*مشکل بلع و اختلالات قورت دادن

شرایطی که موجب دشوار شدن عمل بلعیدن می شود دیسفاژی نامیده می شود. اگر آب دهانتان بسیار زیاد شده و مدام آن را قورت می دهید، ممکن است یک علامت هشدار دهنده باشد. بعضی از بیماری ها همچون انواع سرطان ها، فساد عضلانی، پارکینسون، ام اس ممکن است سبب دیسفاژی شده و هضم آب دهان را سخت تر کنند.

درمان های گیاهی و طبیعی خانگی برای کاهش بزاق دهان و برطرف کردن مشکل ریختن آب دهان در هنگام خواب

1.دارچین برای کم کردن بزاق دهان

دارچین یکی از روش های معمول برای درمان بزاق زیاد می باشد. دارچین توانایی زیادی در کاهش باکتری ها دارد و از این رو برای سلامت دهان بسیار مفید می باشد. مصرف دارچین موجب کاهش تولید بزاق دهان می شود. بهتر است برای رفع مشکتان روزانه یک فنجان چای دارچین نوش جان کنید تا وضعیت شما بهبود پیدا کند.

این مطلب را هم بخوانید  معرفی دمنوش هایی که به طور طبیعی بی خوابی را برطرف می کنند

چوب دارچین را پودر کرده و آن را داخل کیسه چای ریخته و با آب داغ ترکیب نمایید و مهلت دهید چند دقیقه به حال خود باقی بماند تا به خوبی دم بکشد. برای این که چای خوش طعمی داشته باشید می توانید مقداری عسل نیز به این چای اضافه نمایید.

2.زنجبیل برای کم کردن بزاق دهان

یکی از مفید ترین و موثر ترین راهکار ها برای کاهش مقدار بزاق دهان، مصرف زنجبیل است. زنجبیل دارای خواص ضد التهابی می باشد و از این رو برای سلامت دهان بسیار مفید است. زنجبیل دارای مزایای بسیاری می باشد که می توانید در مطالب قبلی تمام فواید زنجبیل را مطالعه کنید. علاوه بر این زنجبیل موجب کاهش باکتری نیز می شود.

زنجبیل را به تکه های نازک برش زده و یکی از این تکه ها را درون دهانتان قرار دهید و اجازه دهید به مدت چند دقیقه درون دهانتان بماند تا نتیجه ی اثر بخشی را مشاهده کنید.

3.آب برای کم کردن بزاق دهان

مرطوب نگه داشتن بدن یک امر ضروری است. زمانی که آب از طریق دهان وارد گلوی شما می شود، سبب کاهش مقدار بزاق شده و یک درمان راحت و کوچک برای حذف بزاق زیاد محسوب می شود.

4.ماست برای کم کردن بزاق دهان

ماست برای تنظیم دستگاه گوارش و کاهش آروغ پس از غذا توانایی زیادی دارد و به همین علت توصیه می شود که آن را به عنوان یک دسر مصرف کنید. این راهکار در مقایسه با راهکار هایی دیگر به مراتب مفید است و توصیه می شود که همیشه پس از یک وعده ی غذایی، یک فنجان ماست میل شود تا سیستم گوارش بهبود یابد و بزاق نیز کاهش پیدا کند.

این مطلب را هم بخوانید  برای جلوگیری از سر رفتن حوصله ی کودک چه کنیم؟

5.لیمو برای کم کردن بزاق دهان

لیمو دارای فواید متعددی می باشد و یکی از آن ها مربوط به تولید بزاق است. شما برای تنظیم تولید بزاق می توانید لیمو مصرف کنید و همچنین با مکیدن لیمو، سبب کاهش تشکیل بزاق اضافی شوید.

6.نعناع برای کم کردن بزاق دهان

نعناع یک نوع سبزیحجات بسیار مفید است که سبب تنفس تازه شده و تولید بزاق را کاهش می دهد. نعناع نیز همانند ماست، یک ماده ی بسیار مفید در کاهش تولید بزاق محسوب می شود. نعناع دارای توانایی دستکاری تولید بزاق نیز می باشد. برای این که نتایج اثر بخش مصرف این سبزی را مشاهده کنید، روزانه به مدت چند دقیقه چند عدد برگ نعناع را در دهان خود قرار دهید.

7.میخک برای کم کردن بزاق دهان

میخک یک نوع ادویه ی مخصوص است که از تولید بزاق اضافه جلوگیری می کند. همچنین دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی می باشد که میکروب های موجود در دهان را به طور کامل تخلیه می کند.