علائم سنگ کیسه صفرا

صفرا یک مایع مهم برای عمل هضم می باشد و کبد آن را تولید می کند. این مایع در کیسه صفرا، به صورت متراکم ذخیره می شود. اینک می خواهیم به مسئولیت گوارشی صفرا اشاره کنیم. صفرا چربی ها را امولوسیون کرده و به تولید اسید های چرب می پردازد که جذب آن ها در بدن به آسانی صورت می گیرد. زمان ایجاد مشکلات متابولیکی در بدن، صفرا به شکل نامناسب و ضعیف تولید می شود. در این صورت احتمال دارد سلامتی بدن دچار اختلالات جدی شود و فرد به بیماری های کیسه صفرا ابتلا می یابد. با منزل وان همراه باشید تا با علائم سنگ کیسه صفرا آشنا شوید.

عملکرد های مهم کیسه صفرا

1.دفع مواد زائد بدن

غیر فعال نمودن ضایعات صفراوی و سموم و عمل سوخت و ساز، کار کبد می باشد. در این صورت این مواد زائد از دستگاه گوارش عبور می کند و از طریق مدفوع، از بدن خارج می شود. صفرا سبب تحریک حرکات لوله ی گوارش شده و موجب می شود مدفوع از بدن خارج شود.

2.متابولیسم اسید های چرب بدن

برای اسید های چرب زیست، نمک صفراوی برای امولسیون چربی های غذایی ضروری می باشد. در صورتی که صفرا تولید و مصرف مناسبی نداشته باشد، بدن در هضم ویتامین های محلول در چربی و چربی ها با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

3.کشته شدن میکروب ها

نمک های صفراوی موجب می شوند که روده ی کوچک باکتری بسیاری نداشته باشد. نمک یک ماده ی نگهدارنده ی طبیعی می باشد که سبب می شود تخمیر باکتری کاهش یابد. در صورتی که صفرا تولید ضعیفی داشته باشد، تخمیر باکتری و رشد باکتری در روده ی کوچک افزایش می یابد.

این مطلب را هم بخوانید  دلایل ایجاد جوش کمر و سرشانه + درمان آن

4.سوخت و ساز قند خون

تجزیه ی اسید های چرب و متابولیسم خوب چربی ضروری می باشد. سوخت و ساز ضعیف بدن موجب می شود قند خون دچار بی ثباتی شود. همچنین گیرنده های صفراوی کربوهیدرات و متابولیسم چربی را تنظیم می کنند و به واکنش های التهابی بدن کمک می نمایند. اسید های صفراوی سبب فعال شدن این گیرنده ها می شوند.

علائم موجود در تشکیل سنگ کیسه صفرا

علائم ذکر شده به شما نشان می دهند که ممکن است کیسه صفرای شما عملکرد مناسبی ندارد و ممکن است دچار سنگ کیسه صفرا شده باشید.

در صورتی که یکی از علائم نام برده را در خود مشاهده نمودید، به یک پزشک مراجعه نموده تا وضعیت سلامتی شما بررسی شود.

1.تهوع و استفراغ

اسفراغ و تهوع ممکن است به دلیل هر گونه اختلال در دستگاه گوارشی ایجاد شود. این علائم زمانی بروز می کنند که صفرا در بدن تولید مناسبی نداشته باشد.

2.درد در میان تیغه های شانه

در صورتی که صفرای شما دچار مشکل شده باشد، شما احساس درد در کیسه ی صفرا یا ناحیه ی کبد نخواهید داشت ولی عصب هایی را که در تماس با آن ها می باشند، به عضلات موجود در پشت رسیده و در این صورت در زیر تیغه ی شانه راست احساس درد خواهید داشت.

3.روغنی و چرب بودن مدفوع

زمانی که تولید صفرا ضعیف باشد، چربی موجود در چربی تجزیه ی نامناسب خواهند داشت و همراه با مدفوع چربی های هضم نشده نیز از بدن خارج می شوند.

این مطلب را هم بخوانید  علائم بیماری زونا و راه های درمان آن

4.نفخ و گاز مزمن

تولید ضعیف صفرا ممکن است سبب تحریک نامناسب روده و رشد بیش اندازه و تخمیر میکروب ها شود. فرایند تخمیر باعث می شود گاز تولید شود و در آخر گرفتگی و نفخ  بروز کند.

5.درد شکم

زمان ملتهب شدن کیسه صفرا و کبد، احتمال دارد سبب درد، نفخ و تورم در ناحیه ی شکم شود. حتی بعضی مواقع ممکن است به علت نفخ، کل قفسه ی سینه دچار درد شود.

6.زرد شدن پوست

بیلیروبین یک رنگدانه ی زرد می باشد که در صورت سوخت و ساز نامناسب در بدن، این ماده به درون بافت نزدیک پوست می رسد. در این حالت یک اختلال ایجاد می شود که به آن زردی می گویند.

7.خارش پوست

به این مشکل پروریتیس هم گفته می شود. زمان ایجاد مشکل در کیسه ی صفرا، سبب افزایش ترکیباتی مثل اسید لیزوفسفاتیدیک اسید و اتوتاکسین می شود و همین علت خود باعث می شود روی پوست خارش ایجاد شود.

8.اسهال و یبوست

زمانی که صفرا تولید ضعیفی داشته باشد، موجب کاهش حرکت روده می شود و در نهایت سبب یبوست شده و حتی در بیش تر اوقات سبب یبوست و اسهال به صورت پشت سر هم می شود.

9.میگرن و سر درد

زمانی که در عملکرد کیسه ی صفرا اختلالی بروز کند در روده ها التهاب بیش تر و در بدن استرس بیش تری ایجاد می شود. این دو مکانیسم ممکن است موجب افزایش فشار خون در اطراف مغز و جمجمه شود و میگرن یا سر درد بروز کند.

این مطلب را هم بخوانید  دلایل تکرر ادرار و درمان آن

10.کاهش بیش از حد اشتها

زمانی که ذسیستم گوارش عملکرد ضعیفی داشته باشد، همواره احساس سیری خواهید داشت و ممکن است ایستایی صفراوی نیز ایجاد شود.

11.مدفوع دارای رنگ روشن

صفرا دارای ماده ای به نام بیلی روبین می باشد که سبب ایجاد رنگ همیشگی مدفوع می شود. در صورتی که مدفوع شما رنگ روشن تری داشته باشد، ممکن است نشان دهنده ی عملکرد ضعیف و نامناسب صفرا باشد.

12.پوست و موی خشک

در صورتی که اسید های چرب جذب نامناسبی داشته باشند سبب می شوند مصرف آن ها در بدن کاهش یابد و ویتامین های محلول در چربی دچار کمبود شوند. در این صورت در نهایت موجب خشکی مو و ریزش مو و پوسته پوسته شدن و خشکی پوست می شود.

13.نداشتن کاهش وزن

در صورتی که متابولیزشدن اسید های چرب در بدن به درستی صورت نگیرد، کالری های ارائه شده مورد استفاده قرار نمی گیرند و به همین علت قند خون بی ثبات می شود. بی ثباتی قند خون سبب تغییرات هورمونی و در نهایت سبب عدم کاهش وزن خواهد شد.

14.آبریزش بینی به صورت مداوم

در صورتی که شما آبریزش مداوم بینی داشته باشید، ممکن است دچار کمبود نمک های صفراوی شده باشید

15.حساسیت شیمیایی

کسانی که یک فرد نسبت به مواد شیمیایی واکنش زیادی نشان می دهد، ممکن است مشکلاتی در بدن آن ها وجود داشته باشد و این مشکلات بیش تر به سیستم صفرا و کبد آن ها مربوط می شود.