علل ایجاد سرگیجه و درمان آن با روش های خانگی

سرگیجه زمانی اتفاق می افتد که احساس عدم تعادل و یا ضعف داشته باشید . در ادامه ی مطلب قصد داریم دلایل ایجاد سرگیجه و درمان آن با روش های خانگی را توضیح دهیم.

علل ایجاد سرگیجه :

*مصرف بعضی از داروهایی که سبب کاهش فشار خون می شوند .

* اضطراب و کم خوابی

* آسیب رسیدن به سر

* سکته ی مغزی

* خون ریزی داخلی بدن

* کم آب شدن بدن

* سطح قند خون کم

* مبتلا بودن به آنفولانزای شدید

* بعضی از حساسیت ها

* سرما خوردگی

*تحریف سیستم عصبی با مصرف بعضی دارو ها مثل : آرام بخش و ضد انعقاد

* عفونت گوش

* میگرن

* اختلالات مربوط به دید و یا از دست دادن بینایی

* خون رسانی نا مناسب به مغز به دلیل انسداد در شریان ها و یا کاهش فشار خون شدید

*کم خونی

علائمی که هنگام بروز سرگیجه مشاهده می شوند :

*ضعف دراندام ها

* تنگی نفس

* سختی در گردن

* درقفسه ی سینه درد داشتن

* استفراغ

* تغییرات بینایی

* عدم تعادل بدن

* حالت تهوع

* سرگیجه

* حس کردن چرخیدن همه چیز دور فرد

درمان های خانگی که موجب بهبود سرگیجه می شود :

1.آب :

یکی از راهکار های ساده و مهم ، آب است که فرد را از شر سرگیجه خلاص می کند . یکی از دلایل اصلی ایجاد سرگیجه ، کم شدن آب بدن می باشد که  با مصرف آب به میزان کافی می توان مشکل سرگیجه را برطرف کرد .

2.زنجبیل :

یکی دیگر از درمان های اثر گذار سرگیجه ، مصرف زنجبیل است . تحقیقات نشان داده اند که زنجبیل یک درمانگر مفید برای رفع سرگیجه می باشد . زنجبیل را می توان به صورت چای یا خام مصرف کرد و مشکل سرگیجه را برطرف کرد . مصرف زنجبیل موجب بهبود گردش خون در بدن می شود و سرگیجه را درمان می کند .

این مطلب را هم بخوانید  درمان سرما خوردگی با دمنوش های گیاهی

3.تنفس :

تنفس درست موجب تسکین مشکل سرگیجه می شود . تنفس عمیق موجب اکسیژن رسانی به مغز می شود و موجب شل شدن سیستم عصبی می شود . به این ترتیب سرگیجه را رفع میکند .

4.تخم گشنیز و گاسبری :

این دو گیاه دارای موادی می باشند که برای درمان سرگیجه فوق العاده اند . گاسبری سرشار از ویتامین CوA است که سبب از بین رفتن سرگیجه شده و یا از شدت آن کاسته می شود .

*درون یک لیوان آب گاسبری ، دو قاشق مربا خوری دانه های گشنیز بریزید .

* مخلوط بدست آمده را به مدت یک شب خیس کنید و روز پس از آن با هم ترکیب کنید و میل فرمایید . مصرف این مخلوط موجب درمان سرگیجه می شود .

5.زیره ی سبز و پودر جوز :

اگر همیشه احساس سرگیجه دارید ، توصیه می کنیم این مخلوط را مصرف کنید . پودر زیره ی سبز و پودر جوز را با هم ترکیب کنید و روزی سه بار میل کنید تا سرگیجه شما درمان شود .

6.انجام تمرینات ورزشی :

تمرینات ساده ی ورزشی می تواند مشکل سرگیجه را برطرف کند . صاف بایستید و گردنتان را در جهت و خلاغ جهت  عقربه های ساعت حرکت دهید . یا می توانید در یک جا بایستید  و چشمانتان را باز و بسته نمایید . این تمرین موجب حفاظت از سیستم عصبی و سیستم هشدار می شود . همچنین از خستگی و سرگیجه جلوگیری می کند .

این مطلب را هم بخوانید  درمان های طبیعی خس خس سینه

7.نمک و خردل :

دنبال کردن این روش موجب تصفیه ی خون می شود. به نسبت های مساوی ، فلفل ، سرکه ، نمک و خردل را با یکدیگر ترکیب کنید و درون یک لیوان آب بریزید و مخلوط کرده و بنویشید . این روش موجب درمان سرگیجه می شود .

8.ماساژ :

ماساژ دارای خواص آرام بخش می باشد و بیماری های مختلف را خنثی می کند . همچنین موجب درمان مشکل سرگیجه می شود . انجام ماساژ موجب افزایش گردش خون در بدن شده و موجب آرام شدن سیستم عصبی می شود . به این ترتیب موجب درمان سرگیجه می شود . از روغن اسطوخودوس برای ماساژ  استفاده نمایید تا خاصیت بیش تری داشته باشد .

9.ماست :

ماست موجب جلوگیری از رسیدن آسیب عصبی به بدن می شود . تحقیقات نشان می دهد که مصرف یک کاسه ماست  می تواند موجب بهبود علائم سرگیجه شود . برای تنوع می توانید برش های میوه را به کاسه ی ماست اضافه نمایید .

10.دانه ی کدو تنبل و بادام :

یکی از بهترین راهکار های خانگی برای رفع سرگیجه به مدت طولانی مصرف دانه ی کدو تنبل و بادام می باشد .

*چند عدد مغز دانه ی کدو تنبل ، 12 عدد بادام و سه قاشق سوپ خوری گندم را با هم ترکیب کنید .

* اجازه دهید به مدت یک شب خیس شوند . روز بعد مواد را با هم ترکیب کنید .

* مخلوط بدست آمده را درون شیر بریزید و بجوشانید .

* برای این که مخلوط کمی شیرین شود می توانید  مقدار کمی شکر به آن بیفزایید .

11.لیمو :

یکی از معروف ترین و بهترین داروهای خانگی برای برطرف کردن مشکل سرگیجه مصرف آب لیمو می باشد . استفاده از لیمو یک روش درمان ساده بوده  و موجب افزایش سطح قند داخل بدن می شود .

این مطلب را هم بخوانید  عوارض کاشت مو 1

*داخل یک لیوان آب ،آب نصف لیموی تازه را بریزید .

*دو قاشق مربا خوری شکر به این مخلوط اضافه کنید و ترکیب نمایید .

*سپس مخلوط بدست آمده را نوش جان کنید .

12.سرکه سیب :

2 قاشق مربا خوری سرکه ی سیب و مقداری عسل را درون یک لیوان آب گرم مخلوط کرده و روزی سه بار نوش جان کنید . این مخلوط موجب کاهش نشانه های سرگیجه شده و موجب تنظیم فشار خون می شود .

13.سیر :

در رژیم غذایی خود سیر بیش تری مصرف کنید . درون آب جوش چند قاشق سیر خرد شده بریزید و ترکیب کنید . اجازه دهید مدتی به حال خود باقی بماند . سپس مخلوط را بفشارید و عصاره ی بدست آمده از آن را میل کنید .

درمان سرگیجه در دوران حاملگی

اگر دچار سرگیجه در دوران بارداری شده اید، جای نگرانی وجود ندارد. زیرا این مسئله بسیار رایج در دوران بارداری می باشد. زمانی که در دوران بارداری به علت کم خونی دچار سرگیجه شده اید، باید سریعا آن را درمان کنید. سرگیجه در این صورت به علت کمبود سلول قرمز برای انتقال اکسیژن به اندام ها و مغز می باشد.

درمان سرگیجه در دوران بارداری به علت کم خونی

*رژیم غذایی غنی از آهن مصرف کنید

*مایعات را به مقدار فراوان بنوشید

*عمیق و سریع تنفس کنید

*آرامش داشته باشید

*روش صحیح نفس کشیدن را برگزینید