عوارض کاشت مو 1

بهره گیری از جراحی کاشت مو نقش بسزایی در متحول کردن زندگی افراد دارد ولی بهتر است قبل از انجام این عمل، از عوارض جانبی که ممکن است به همراه داشته باشد مطلع شوید. به این نکته توجه داشته باشید که عوارض جانبی ذکر شده در این مطلب شامل همه ی افراد نمی شود و افراد با مراجعه کردن به کلینیک های تخصصی و مورد اعتماد می توانند این عمل را بدون هیچ گونه عوارض جانبی انجام دهند. امروزه تکنیک های جدیدی برای کاشت مو وجود دارد که موجب ایجاد عوارض نمی شود و شما می توانید با این تکنیک ها با خیال آسوده کاشت موی خود را به دست پزشک متخصص بسپارید.

این تکنیک های جدید عبارتند از:

*FUT

*FIT

در ادامه ی مطلب قصد داریم شما را با عوارض شایعی که ممکن است پس از کاشت مو رخ دهد آشنا کنیم.

اینک جراحی کاشت مو باعث شده زندگی افراد دچار تغییر و تحول زیادی شود و شادابی و جوانی را دوباره به خود هدیه کند. همه ی افرادی که دچار ریزش مو شده و همه ی مو های خود را از دست داده اند می توانند با عمل کاشت مو دوباره مو های از دست رفته را به سر جای خود برگرداننده و چهره ی جوان تری داشته باشند. یکی از راهکار های فوق العاده و ایده ال برای بازگرداندن مو های از دست رفته ی آقایان کاشت مو می باشد. علاوه بر این، این راهکار برای خانم هایی که قصد کاشت ابرو را دارند بسیار مناسب است ولی بیش تر افراد به دلیل ترس از عوارض جانبی کاشت مو، از آن دوری کرده و زندگی بدون داشتن مو را انتخاب می کنند. ولی بهتر است بدانید که اگر به کلینیک تخصصی قابل اعتماد و به یک پزشک با تجربه مراجعه کنید و از تکنیک های جدید استفاده کرده و به دستورات پزشک پس از انجام عمل ، توجه کنید کاشت موی بدون عوارض خواهید داشت.

این مطلب را هم بخوانید  علل ایجاد سرگیجه و درمان آن با روش های خانگی

عوارض جانبی کاشت مو

*احساس درد

بیش تر مردم تصور می کنند که در هنگام کاشت مو دچار درد زیادی می شوند ولی بر خلاف این تصور، درد کاشت مو بسیار ناچیز می باشد. ولی در صورتی که از روش FUT استفاده شود، احتمال دارد در چند روز اول پس از عمل، بیمار کمی احساس درد داشته باشد و حتی ممکن است در شب اول پس از انجام عمل به داروی مسکن احتیاج پیدا کند.

*احتمال ایجاد خارش

یکی دیگر از عوارض جانبی که پس از عمل کاشت مو ممکن است ایجاد شود خارش در ناحیه ی پوست سر می باشد. این عارضه بیش تر در هنگام استفاده از تکنیک های ذکر شده رخ می دهد. به این نکته توجه داشته باشید که در 4 روز روز پس از عمل کاشت مو نباید به هیچ عنوان سر خود را بخارانید زیرا در این صورت ممکن است گرافت های تازه کاشته شده دچار آسیب دیدگی شوند. شدت خارش پوست سر پس از کاشت مو خیلی کم می باشد و در بیش تر موارد به هیچ گونه درمانی نیاز نخواهد داشت.  برای برطرف کردن خارش پوست سر در این مواقع بهتر است از مرطوب کننده های پوستی استفاده شود. ولی در صورتی که خارش پوست سر بیش از حد معمول باشد و حتی تا 4 روز بیش تر ادامه یابد باید به پزشک خود مراجعه کرده و در مورد این موضوع با او مشورت کنید تا برای شما یک پماد استروئید خفیف تجویز نماید.

این مطلب را هم بخوانید  روش های خانگی برای درمان آنفولانزا و سرماخوردگی

*سکسکه

شاید به نظر شما این مورد معقول به نظر نرسد اما سکسکه یک مورد عوارض جانبی پس از جراحی کاشت مو می باشد که ممکن است حتی تا چند روز دیگر ادامه یابد. در صورتی که سکسکه بیش از 3 روز ادامه داشته باشد، بیمار باید به پزشک خود مراجعه کند تا برای برطرف کردن سکسکه دارویی برای او تجویز کند.

*ورم

بیش تر افرادی که کاشت مو می کنند، در پوست سر خود ورم کمی خواهند داشت. در واقع می توانیم بگوییم که در ناحیه ی پذیرنده ی پوست سر و اطراف آن ممکن است ورم جزئی وجود داشته باشد مخصوصا در دور چشم ها و پیشانی.

بعضی از افراد برای این که خطر بروز ورم کاهش پیدا کند، می توانند از دارو های استروئیدی استفاده نمایند. این دارو ها را می توان به شکل قرص یا آمپول تهیه کرد که مدل قرص آن در چند روز اول پس از عمل مورد استفاده قرار می گیرد و یا در روز عمل جراحی تزریق این دارو در پوست سر صورت می پذیرد. این ورم ها در اغلب موارد تا روز چهارم ادامه پیدا کرده و تا روز پنجم از شدت ورم کاسته می شود. بروز این نوع عوارض در تکنیک های FUT و SUT بسیار نادر می باشد.

این مطلب را هم بخوانید  مضرات مصرف گریپ فروت

*خونریزی

هرچند که کاشت مو به صورت نواری یا  FUE صورت گیرد، در روی پوست سر یک پانسمان قرار می دهند تا مقداری فشار بر این ناحیه وارد شود. این کار موجب کاهش خطر بروز خون ریزی پس از کاشت مو می شود. پس از عمل کاشت مو احتمال دارد که در ناحیه ی پذیرنده یا ناحیه ی اهدا کننده، کمی خون ریزی ایجاد شود. اگر این مسئله پیش آید، معمولا یک گاز استریل در آن ناحیه قرار می دهند و فشار آرامی بر روی آن وارد می کنند تا خون ریزی متوقف شود. در صورتی که این خون ریزی تا مدت زیادی ادامه پیدا کند باید به پزشک خود مراجعه نمود.

بهتر است بدانید که در تکنیک های جدید    FUE, SUT  احتمال ایجاد خون ریزی تقریبا صفر است و در این تکنیک ها بر روی سر فرد هیچ پانسمانی گذاشته نمی شود. تنها در صورتی از پانسمان بهره گرفته می شود که پزشک معالج تشخیص بدهد که انجام این کار لازم است. یکی دیگر از مزیت های این تکنیک این است که صبح فردای پس از روز عمل کاشت، این پاسمان برداشته شده و بدون هیچ گونه پانسمان یا دیگر مواردی می توان به خانه برگردید. در مطالب بعدی قصد داریم دیگر عوارض جانبی کاشت مو را به شما توضیح دهیم تا شما با آگاهی از این موارد، نسبت به عمل کاشت مو اقدام نمایید و نتیجه را مشاهده کنید.