عوارض کاشت مو 2

همان طور که در مطلب قبلی برای شما توضیح دادیم، ممکن شما پسی از انجام کاشت مو عوارض جانبی را مشاهده کنید. در ادامه ی مطلب شما را با دیگر عوارض جانبی ناشی از کاشت مو آشنا می کنیم.

عوارض احتمالی ناشی از عمل کاشت مو

*بی حسی

در عمل کاشت مو از دارو های بی حسی استفاده می شود که احتمال دارد اثر این دارو های بی حسی تا چند ساعت پس از پایان عمل کاشت مو وجود داشته باشد. یک دلیل دیگر نیز برای بی حسی پس از عمل کاشت مو وجود دارد و این مورد به دلیل تحریک اعصاب پوست ناحیه ی اهدا کننده و پذیرنده است. تحریک اعصاب ممکن است در چند روز اولی که عمل بهبود صورت می گیرد، انجام شود. در بعضی مواقع نیز احتمال دارد آسیب مکانیکی اعصاب سطحی سبب بی حسی شود که در این گونه موارد بی حسی طولانی تر اتفاق خواهد افتاد. حتی در موارد نادری گزارش شده که بی حسی دائمی پس از کاشت مو رخ داده است. ولی اگر گرافت های مو از ناحیه اهدا کننده به درستی برداشته شود و به روش درذستی این مو ها کاشته شوند، احتمال ایجاد بی حسی دائمی بسیار کم است. در صورت برطرف نشدن بی حسی تا 3 روز پس از عمل کاشت مو، حتما به پزشک خود مراجعه نمایید تا علت این مورد را بررسی کند.

*التهاب فولیکول های مو

این عارضه نیز ممکن است پس از انجام عمل کاشت مو مشاهده شود. در این صورت ممکن است فولیکول های مو دچار التهاب شوند و در ناحیه ی اهدا کننده یا پذیرنده لکه های خال مانند کوچکی شود. رشد مو های کاشت شده هیچ ارتباطی به فولیکولیت ندارد و بدون نیاز به دارو می توان لکه های ناشی از آن را درمان کرد ولی در صورت درد ناک بودن لکه های روی پوست سر ممکن است عفونت شدیدی ایجاد شود. در این صورت فورا به پزشک مراجعه کنید تا پزشک لکه ها را برش بزند و عفونت را از داخل خارج نماید.

این مطلب را هم بخوانید  معرفی دمنوش هایی که به طور طبیعی بی خوابی را برطرف می کنند

*عفونت ها

پس از انجام جراحی هایی که در ناحیه ی گردن و سر انجام می شود ممکن است عفونت هایی در این ناحیه ایجاد شود که احتمال آن خیلی کم است. این نواحی منبع خونی قوی دارند و به همین دلیل خطر بروز عفونت در آن ها پایین است. لازم به ذکر است که بیماران مبتلا به اختلال در سیستم ایمنی و بیماران دیابتی و دیگر افرادی که دارای بیماری خاصی می باشند، احتمال دارد در این موارد دچار عفونت شوند. پزشک برای این بیماران نوعی داروی آنتی بیوتیک پروفیلاکتیک تجویز می کند.

*احتمال باقی ماندن جای زخم

یکی از عوارض شایعی که پس از عمل کاشت مو ایجاد می شود تشکیل زخم در ناحیه ی اهدا کننده می باشد. این عوارض ممکن است در دو صورت نواری و سنتی ایجاد شود. این جای زخم ممکن است در برخی مواقع حتی به اندازه ی یک سانتی متر باشد.

در تکنیک های جدید ذکر شده در مطالب بالا احتمال ماندن جای زخم در پوست سر، تقریبا صفر است. یکی دیگر از عوارض نادر کاشت مو جای زخم های کلوئید و هیپرتروفیک می باشد. به این نکته توجه داشته باشید که این عارضه در صورت سابقه ی ابتلا به این نوع عوارض رخ می دهد.

این مطلب را هم بخوانید  درمان سرما خوردگی با دمنوش های گیاهی

*ریزش مو پس از عمل کاشت مو

برخی از بیمارانی که عمل کاشت مو را انجام داده اند، ممکن است پس از گذشت چند مدت متوجه ریزش مو های طبیعی قبل از انجام عمل شوند. به این گونه عارضه شوک ریزش مو نیز گفته می شود. در صورتی که فرد استرس زیادی داشته باشد نیز ممکن از این عارضه رخ دهد. این عارضه اغلب پس از چند ماه از عمل کاشت مو رخ می دهد و دلیل آن بیش تر به علت استرس های شدید فرد می باشد. البته به این موضوع دقت کنید که احتمال پیشامد این موضوع پس از عمل کاشت مو زیاد است. فردی که دچار این عارضه شده است بایستی داروی فیناستراید مصرف کند تا به راحتی بتواند این عارضه را کنترل کند. بهتر است بدانید که در تکنیک های جدید کاشت مو، در صورت بروز این عارضه، مو ها پس از گذشت 6 ماه به حالت قبلی برمی گردند و این یک امر طبیعی محسوب می شود. به ااین دوره ی زمانی که مو ها دچار ریزش می شوند فاز استراحت می گویند که معمولا پس از گذشت 6 ماه، فاز استراحت پایان می یابد. پس از پایان فاز استراحت، تار های موی جدیدی رشد می کنند.

*کمرنگ شدن پوست پس از انجام کاشت مو

پس از انجام کاشت مو و بهره گرفتن از تکنیک های جدید، احتمال کمرنگ شدن پوست پس از انجام عمل تقریبا صفر می باشد. اما در صورتی که از روش های قبلی استفاده شود، احتمال دارد در پوست ناحیه ی اهدا کننده نواحی نقطه ای کوچکی در پوست مشاهده شوند که رنگ آن ها نسبت به پوست اطراف، روشن تر می باشد. در روش های سنتی که برای برداشتن فولیکول های مو از پانچ های دستی و بزرگ تری استفاده می شود،  نقش زیادی در ایجاد این عوارض دارند و در این موارد، نقاط دایره ای دارای رنگ روشن در این نقاط دیده می شود. امروزه تکنیک های جدیدی ارائه شده است که موجب کاهش این عوارض می شود. در تکنیک SUT از یک بردارنده ی اتوماتیک استفاده می شود که ظرافت بالایی دارد و برای پیوند از شکاف های بسیار ظریفی استفاده می کند. بدین ترتیب با استفاده از تکنیک های جدید برای برداشتن گرافت های مو و استفاده از پانچ های کوچک، احتمال بروز عارضه ی کمرنگ شدن پوست سر کاهش می یابد و می توان گفت که ایجاد این عارضه بسیار نادر و کمیاب شده است. پس بهتر است از یک تیم مجرب برای انجام این متد ها استفاده شود و این عمل در یک محیط آرام و با استفاده از لوازم استریل شده صورت بگیرد.

این مطلب را هم بخوانید  آشنایی با ظروف برنجی و مزایای استفاده از آن و مهم ترین خاصیت این نوع ظروف

احتمال دارد شما با مطالعه ی این مطلب دچار سردرگمی شده اید و حای شاید از انجام عمل کاشت مو منصرف شده باشید ولی بهتر است بدانید که این عوارض برای همه افراد اتفاق نمی افتد و شما با مراجعه به پزشک متخصص باتجربه، کاشت موی موفق و بدون عوارضی خواهید داشت.