عید نوروز

نوروز

هر سال با آمدن بهار و چند روز مانده به سال نو بساط سفره هفت سین در خانه های ایرانی برپا میشود تا آیینی که از کودکی در ذهن ها نقش بسته را به جا بیاوریم این سفره ممکن است روی زمین یا روی میز پهن شود تا اعضای خانواده لحظه تحویل سال در کنار آن بنشینند.آیین ها و برگزاری هر ملل برخاسته از باورها،فرهنگ،تاریخ،ملیت،شیوه زندگی،شرایط جغرافیایی،اسطوره ها و نیز نشان از خواست و آرزوهای پنهان مردم هر سرزمین است پس فلسفه ی زیبای آیین های خود را بدانیم چرا که همین آیین ها به جامعه سربلندی و به مردم سرزندگی میدهند.

عید نوروز چیست؟

نوروز یکی از کهن ترین جشن های به جا مانده از دوران باستان است که آداب و رسوم زیادی دارد از معروف ترین مراسم نوروزی ایرانیان،گستردن سفره هفت سین است امروزه نیز مردم ایران سفره هفت سین را چند ساعت مانده به زمان تحویل سال نو آماده میکنند و مواد خوراکی که ابتدای آنها با سین آغاز میشود از قبیل سبزه،سنجد،سمنو،سیب،سکه،سماق و سیر را بر سر سفره میگذارند با ظهور اسلام در ایران زمین،سفره هفت سین ایرانی ها به قرآن مجید تزیین شده است هر کدام از اجزای هفت سین،نشانه و مفاهیمی چون رویش،زایش و باروری،فراوانی و برکت و غیره دارند.

فلسفه هفت سین:

فلسفه سفره

هفت سین نوروز یک سنت کهن پارسی است این سنت از زمان باستان تا امروز همچنان جایگاه ویژه خود را نزد پارسیان حفظ کرده است این سنت کهن دارای معانی ویژه و نیز نشانی از رمز و رازهای هوشمندانه زندگی نیاکان ماست هفت سین از هفت محصول زمینی گرفته میشود تا از نعمت هایی که خداوند به انسان بخشیده است سپاسگذاری شود هفت سین نوروزی آئین پارسی است.

_ گزینه های هفت سین باید دارای پنج ویژگی باشد:

*۱_نام آنها پارس باشد.

*۲_با واژه 《سین》آغاز شود.

*۳_دارای ریشه گیاهی باشند.

*۴_خوردنی باشند.

*۵_نام آنها از واژه های ترکیبی(مانند سبزی پلو،سیر،ترشی و غیره)ساخته نشده باشد.

چرا هفت؟

عدد هفت در زبان باستانی به نام 《امرداد》است امرداد معنای جاودانگی و بی مرگی است و از آنجایی که این عدد معنای زیبای زندگی و جاودانگی را میداد هفت واژه را به نشانه آن گزینه کرده و بر خوان نوروزی می چینند و به روایتی هفت 《سین》نشانه هفت دانه گیاهی است که میتوان با آن سبزه نوروز را تهیه کرد جو،ماش،عدس،ارزن،لوبیا،نخود،گندم میباشد.زمان پارسیان کهن،مردم از هر هفت دانه سبز می پروراندند(۱۰ روز قبل از نوروز) و ظروف آنرا به سر در خانه های خود میگذاشتند و هر کدام بیشتر و بهتر سبز میشد نشانه پرثمری آن محصول برای کاشت در آن سال بود هفت در میان اعداد از ارزش خاصی برخوردار است هفت برای ایران و ایرانیان باستان مقدس بود و از آن برای مفاهیم مثبت،خوش یمنی و فال نیک استفاده میشد مانند هفت رنگین کمان،دوران کودکی هفت سال است هفت خوان رستم در شاهنامه،هفت آسمان،هفت اقلیم،هفت روز هفته،هفت فرشته،هفت شهر عشق در عرفان،هفت پیکر.

این مطلب را هم بخوانید  فواید کتیرا

چرا سین؟

بنا به روایتی هفت 《سین》نخستین بار هفت《شین》بود گزینه های هفت《شین》از شهد(شیره درختان) شیر،شراب،شکر،شمع،شمشاد و شابه(میوه خصوصا سیب) بود اما بعد از ظهور اسلام بعلت ممنوعیت شراب این هفت《شین》تبدیل به هفت《سین》شد به روایتی 《سین》واژه اول نام هفت فرشته باستانی پارسی است.همه آنها دارای ویژگی های خاص و نیک بودند.

نمادهای سفره هفت سین چه مفهومی دارند؟

سفره هفت سین نمادی نشانی از برکت در میان ایرانیان بوده و سال جدید را با این نمادها،به امید روزی و سلامتی آغاز میکنند در این سفره،سبزه،سرکه،سنجد،سمنو،سماق،سیر،سنبل،سیب،آینه،قرآن،تخم مرغ،ماهی و غیره قرار داده میشود هر یک از این هفت سین نیز نماد برکت و روزی است که به علت آن در سفره جای گرفته اند.

۱_سبزه:

سبزه

سبزه نمادی از سرسبزی،برکت،روزی و نشاط است این سرسبزی را در سفره هفت سین به نشانه پیوند میان بشریت و نیکو سیرتی میگذارند سر سفره گذاشتن به این دلیل است که سال آینده سالی شاداب،سرسبز و خرم باشد خود رنگ سبز هم ارتعاش افکار ما را موزون نگه میدارد و به ما آرامش میدهد.

۲_سرکه:

سرکه

 

سرکه را بعنوان نمادی از صبوری و پذیرش آن چه روزگار بر انسانها تحمیل میکند بر سر سفره هفت سین میگذارند.

۳_سنجد:

سنجد

سنجد بعنوان رمانتیک ترین وجه سفره هفت سین،نمادی از عشق به معشوق زمینی است عشق انسان به انسان و سلسله ی تولد و زایش با این سنجد به سفره هفت سین ایرانی ها می آید برخی عقیده دارند که بوی برگ و شکوفه درخت سنجد محرک عشق است.

۴_سمنو:

سمنو

سمنو بعنوان حاصلی پربار از دانه های گندم،نماد باروری و حاصل خیزی بوده و به برکت سال جدید نوید میدهد از آنجا که سمنو غذایی مقوی است که از گندم تهیه میشود و به آن غذای مرد آفرین میگویند و سرشار از ویتامین و مواد مغذی است.

این مطلب را هم بخوانید  روش های طبیعی و موثر برای افزایش قد در بزرگسالان

۵_سکه:

سکه

سکه اما روشن است که قرار است نماد رزق و روزی،برکت و پرباری باشد با قرار دادن سکه در سفره هفت سین نوروزی،سالی پرثمر و پربرکت را آرزو میکنیم.

۶_سماق:

سماق

سماق بعنوان نماد شادی و خوش سیرتی در سفره هفت سین جای میگیرد و همچنین سمبل صبر و بردباری است و مظهر طلوع و آغاز دوباره معنوی میشود.

۷_سیر:

سیر

سیر نماینده ی زندگی و حیات در سال جدید و پیش روست و آن را به نشانه قناعت نیز میشناسند و نشان از تندرستی و میکروب زدایی دارد ‌و برای رعایت حدود و مرزها سر سفره گذاشته میشود.

۸_سیب:

سیب

سیب از قدیم نماد مهربانی مهرورزی و سلامتی و زیبایی بوده و آن را در سر سفره هفت سین نوروزی مان جای میدهیم تا یادآوری کنیم که ایرانی ها به هم نوع دوستی و دیگر نوع دوستی پایبند و وفادار هستند و سیبی که سر سفره میگذارند نشان از دوری از گزند و آسیب دارد.

۹_سنبل:

سنبل

سنبل یادآور شادی،طراوت،باروری و نیک خویی ست عطر خوش سنبل هنگام تحویل سال و صدای بم و گرفته ای که ابیاتی از حافظ را میخواند سالی پربرکت را نوید خواهد داد.

اما به جز این سین ها،نمادهای دیگری نیز در سفره هفت سین ایرانی ها جای دارد:

آینه:

آینه

آینه نماد روشنی،پاکی و صداقت است با گذاشتن آینه در سفره هفت سین،به خود یادآوری میکنیم که پاکی و صداقت را در سال جدید سرلوحه اعمال و رفتارمان قرار دهیم.

قرآن کریم:

قرآن

قرآن کریم بعنوان یاد واره ی قداست،آفرینش و توحید بر بالاترین نقطه ی سفره هفت سین جای میگیرد و بهترین ها را از خالق خویش دارند.

حافظ:

اما دل انگیزترین چیزی که در سفره هفت سین می بینیم جلدی از حافظ است که دل دل تفعل زدن بر آن تا دم صدای شلیک توپ سال تحویل همراهمان میماند.

تخم مرغ:

تخم مرغ

 

تخم مرغ های رنگی زینت بخش سفره هستند این تخم مرغ ها نشانه ی زایش و ادامه ی زندگی و حیات هستند.

اسپند:

اسپند

اسپند به نیت دور کردن بدی ها و گزند ها،در میان سین های سفره هفت سین مینشیند.

شمع:

شمع

شمع بعنوان سمبلی از فروغ و درخشش به سال جدید روشنایی و امید میبخشد.

این مطلب را هم بخوانید  فواید و مضرات استفاده از خاکشیر

به جز اینها مردم ایران زمین چیزهای دیگری از جمله نان و پنیر و سبزی،گل هایی غیر از سنبل،شیرینی و شکلات را اضافه میکنند.

ماهی:

ماهی

نماد زایش،تازگی،شادابی و تکاپو است.

نکته:

پس میتوان گفت گذاشتن سنبل،سکه،سماور که نه خوراکی هستند و نه پارسی،هیچ حقیقت هفت سینی ندارند و نیز گزینه هایی چون سوزن،سنجاق و ساعت،ماهی قرمز نیز که سمبل عید کشور چین و چینی هاست که به هفت سین نوروزی ایرانی ها وارد شده است در عید چینی ها ماهی قرمز را رها میکنند تا زندگی جریان یابد ولی ما ماهی قرمز را اسیر تنگ بلورین کرده و تا رسیدن مرگ آنها نگهداری میکنیم در هفت سین پارسی انار به نشانه باروری و عشق و یا سیب سرخ درون ظرف آب پاک و زلال رها میشود تا عشق و باروری همچنان پاینده بماند.

سفره هفت سین در کشور های دیگر:

هفت سین افغانی

ملیت های دیگری مثل افغان ها،تاجیک ها،ارمنیان و غیره نیز برای استقبال از نوروز،سفره هفت سین برپا میکنند و مثل ما ایرانیان به سال جدید خوش آمد میگویند این سفره در کشورهای مختلف بسته به آداب آن کشور دست خوش تغییرات میشود بعنوان مثال در کشور افغانستان سفره هفت سین،سفره هفت میوه نام دارد و متشکل از هفت میوه خشک همچون کشمش،سنجد،پسته،فندق،آلو،گردو و یا بادام است مردم افغانستان چند روز قبل از عید نوروز هفت مغز را در آب مخلوط میکنند تا برای عید آماده شوند عده ای دیگر هم سفره هفت سین مانند سفره هفت سین ما ایرانیان پهن میکنند و به انتظار نوروز مینشینند اجزای سفره هفت سین بین افغان ها از این قرار است سیب،سنجد،سبزی،سارق،که همان قارچ در میان افغان هاست سرکه،سمنو،سیر.

سخن آخر:

سفره هفت سین یک بهانه است تا به هوای آن بعد از یک سال دغدغه و کار،بعد از یک سال شاید دور بودن از جمع صمیمی خانواده،ساعاتی مانده به لحظه تحویل سال تحویل،همراه با خانواده در کنار آن بنشینیم و به اجزای آن نگاه کنیم و شاید یادمان بیاید زندگی زیباتر از آن چیزی که ما برای خودمان رقم زدیم جریان دارد شاید گذر زمان را به چشم دیدیم و به گوش شنیدیم.

*منزل وان امید دارد این مطالب برای شما مفید بوده باشد با سپاس.*