فواید روغن لیمو برای سلامتی

روغن لیمو یک ماده ی کاملا طبیعی می باشد و یک داروی پر خاصیت خانگی محسوب می شود. این روغن را با استفاده از فرایند پرس سرد از پوست لیموی تازه استخراج می کنند. در این فرایند پوست لیمو تحت فشار زیاد قرار گرفته و روغن از داخل آن خارج- می شود. در ادامه ی مطلب فواید روغن لیمو برای سلامتی را توضیح داده ایم. با منزل وان همراه باشید.

می توان روغن لیمو را رقیق کرده و از آن به عنوان مرطوب کننده ی پوست استفاده نمود. علاوه بر این می توان این روغن را در هوا پخش کگرد تا بوی معطر آن استنشاق شود. بعضی از افراد به فواید روغن لیمو ایمان دارند و از آن برای کاهش التهاب، از بین بردن باکتری ها و ویروس ها، پاکسازی پوست، مبارزه با خستگی و برطرف نمودن افسردگی استفاده می کنند.

این میوه ی پر خاصیت و خوشمزه تمرکز و وضعیت خلقی را بهبود می بخشد و برای درمان عفونت، خستگی، مشکلات معده، بیماری های مو، اختلالات پوستی، چاقی مفرط، بیماری آسم و تب بسیار مفید است. روغن لیمو یک ماده ی محرک و آرام بخش می باشد. روغن لیمو دارای خواص ضد عفونی کننده، ضد عفونت، ضد قارچی، گند زدایی، قبض و سم زدایی می باشد.

روغن لیمو در جنبه های مختلف زندگی بسیار موثر می باشد. به عنوان مثال این روغن در تازه کردن هوای خانه، افزایش انرژی مغز، تمیز کاری و پاکسازی خانه بسیار کاربردی است. علاوه بر این، روغن لیمو را می توان برای خوش طعم کردن مواد غذایی استفاده نمود. به این نکته توجه داشته باشید که برای مصرف روغن معطرلیمو باید با پزشک مشورت کرد.

این مطلب را هم بخوانید  مضرات مصرف گل کلم

فواید روغن لیمو

1.کاهش علائم افسردگی و اضطراب

استفاده از مواد شوینده ی دارای رایحه ی روغن لیمو سبب ایجاد احساس آرامش می شود و وضعیت خلق و خو را بهبود می بخشد. شاید شما هم به این مسئله توجه کرده باشید.

مطالعات نشان داده اند که روغن عصاره ی لیمو توانایی زیادی در تسکین استرس دارد و از دیگر روغن های عصاره ای مانند رز و اسطوخودوس اثر بخش تر می باشد.

مطالعه ی دیگری که در این زمینه صورت گرفته است، نشان می دهد که روغن لیمو موجب کاهش اضطراب بیماران بعد از انجام عمل جراحی ارتوپدی می شود.  همه ی این موارد نشان دهنده ی این هستند که انتشار رایحه ی روغن لیمو در فضای منزل باعث تسکین افسردگی و علائم اضطراب می شود.

 

2.کمک به تسکین درد

بعضی مواقع روغن عصاره ی لیمو در رایحه درمانی، به عنوان داروی ضد درد طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد. این روغن به دلیل دارا بودن خواص ضد افسردگی و ضد استرسی، بر روی تشخیص درد در بدن اثر می گذارد و بدین ترتیب از وحشت و اضطراب جلوگیری می شود.

برای این که نحوه ی اثر بخشی روغن لیمو بر روی انسان ها تشخیص داده شود، باید پژوهش های زیادی در این مورد صورت بگیرد.

3.بهبود وضعیت سلامت پوست با کمک روغن لیمو

روغن لیمو یک نوع روغن معطر می باشد که توانایی از بین بردن باکتری های مضر رشد کرده از روی پوست را دارد.

این مطلب را هم بخوانید  پرورش،تکثیر و نگهداری گل بنفشه آفریقایی

مطالعات جدید نشان داده اند روغن معطر لیمو به مبارزه با باکتری های مضر همچون اشرشیا کلی و استافیلوکوکوس می پردازد.  این خاصیت لیمو باعث  شده که این روغن برای پاکسازی زخم های کوچک به صورت موضعی مورد استفاده قرار بگیرد.

یکی دیگر از پژوهش های آزمایشگاهی نیز نشان داده است که روغن معطر لیمو دارای خاصیت اثر بخشی در مبارزه با عفونت هایی را دارد که ناشی از باکتری ها هستند و همچنین از التهاب پوست پیشگیری می کند.

همچنین روغن معطر لیمو خواص محافظت کنندگی دارد چون دارای آنتی اکسیدان هایی می باشد که توانایی روشن کردن رنگ پوست را دارند و از سلامتی و زیبایی پوست محافظت می نماید.

4.افزایش قدرت تمرکز و هوشیاری با روغن معطر لیمو

روغن معطر لیمو وضعیت خلق و خو را بهبود می بخشد و علاوه بر آن برای افزایش قدرت مغز نیز بسیار مفید است.

مطالعات نشان داده اند که رایحه درمانی با روغن های معطر مثل روغن معطر لیمو موجب بهبود کارکرد شناختی افراد ابتلا یافته به بیماری آلزایمر می شود.

5.برای پیشگیری و درمان آکنه بسیار موثر است

روغن معطر لیمو کاربرد زیادی در درمان انواع مختلفی از وضعیت پوستی مثل آکنه دارد.

برای استفاده از روغن لیمو به صورت موضعی، ابتدا روغن عصاره ای لیمو را رقیق کرده و آن را روی پوست خود بکشید. روغن لیمو توانایی از بین بردن باکتری های موجود در منافذ پوست را دارد و به همین دلیل آکنه را درمان می کند.

علاوه بر این روغن لیمو سرشار از ویتامین سی و آنتی اکسیدان هایی می باشد که سلول های مرده ی پوست را از بین می برد و پوست را لایه برداری کرده و پوستی درخشنده را به شما هدیه می کند.

این مطلب را هم بخوانید  فواید و ضرر سنگدان مرغ

روغن لیمو خاصیت التیام بخشی دارد و شما می توانید با استفاده از روغن معطر لیمو جوش و آکنه ی موجود در پوستتان را التیام بخشید تا جای آن ها در پوست باقی نماند.

6.زخم ها را التیام می بخشد

روغن لیمو دارای ویتامین سی، خواص ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی می باشد و از آن می توانید در جعبه ی کمک های اولیه ی خود استفاده کنید.

دانشمندان آزمایش هایی بر روی حیوانات انجام دادند و مشاهده کردند که روغن لیمو بافت عفونی آلوده به بیماری پوستی انگلی را التیام می بخشد.

شما می توانید روغن معطر لیمو را رقیق کرده و برای التیام خراشیدگی ها و بریدگی ها، از بین بردن عفونت و پاکسازی پوست، این روغن را در اطراف محل آسیب دیده ی پوست بمالید تا نتیجه ی اثر بخش آن را مشاهده کنید.

7.روغن معطر لیمو خواص ضد قارچ دارد

روغن لیمو خواص ضد قارچ دارد که توانایی درمان و پیشگیری از رشد بعضی از زوائد پوستی را دارد.  مطالعات صورت گرفته در این مورد نشان داده اند که می توان از روغن لیمو به صورت موضعی و برای درمان بیماری هایی همچون  عفونت های قارچی، برفک و بیماری پای ورزشکاران استفاده کرد. توصیه می کنیم شما نیز در جعبه ی کمک های اولیه ی خود مقداری روغن لیمو داشته باشید.