فواید مصرف آب آلوئه ورا در دوران بارداری

زنان در دوران بارداری خود باید مواد مغذی مصرف کنند تا هم سلامت خودشان و هم سلامت جنین را تضمین کنند. زیرا تمام مواد غذایی برای حفظ رشد سالم جنین مناسب نمی باشد، باید به توصیه های پزشکان عمل نمود.

یکی از نوشیدنی هایی که پزشکان همواره مصرف آن را برای زنان باردار توصیه می کنند، آب آلوئه ورا می باشد. آب آلوئه علاوه بر حفظ سلامت مادر و جنین در طول بارداری، برای زیبایی نیز بسیار مفید است. آلوئه ورا سرشار از مواد مغذی می باشد که در جنبه های مختلف بسیار پر خاصیت است.

مواد مغذی که در آب آلوئه ورا وجود دارد عبارتند از:

*فنول

*فلاونوئیدها

*ویتامین ای

*ویتامین سی

*ویتامین آ

*منیزیم

*کرومیوم

*کلسیم

*پتاسیم

*سدیم

*آهن

*روی

 

فواید آب آلوئه ورا در دوران حاملگی

آب آلوئه ورا سرشار از مواد مغذی می باشد و برای سلامتی بدن فواید بسیاری دارد. این فواید عبارت می باشند از:

1.عملکرد های بدن را حفظ می کند

برای این که یک فرد بدن سالمی داشته باشد، باید عملکرد تمام ارگان های بدن وی بدرستی انجام شوند. برای حفظ عملکرد بدن در زمان بارداری توصیه می شود که آب آلوئه ورا مصرف کنید زیرا دارای ویتامین های B1,B2 و فولیک اسید و کولین می باشد.

2.درد را تسکین می دهد

احساس درد معمولا در بخش های مختلف زنان باردار وجود دارد. به خصوص در قسمت های پا ها و کمر، این درد بیش تر حس می شود زیرا این قسمت از بدن بار زیادی را تحمل می نمایند. برای این که درد این بخش از بقدن زنان باردار تسکین یابد، بهتر است آب آلوئه ورا مصرف نمایند زیرا دارای ویتامین B می باشد.

این مطلب را هم بخوانید  فواید و ضرر های عرق شاه اسپرم

3.پیشگیری از بیماری های قلبی با مصرف آب آلوئه ورا

رایج ترین و مرگبار ترین بیماری، حمله ی قلبی می باشد. شایع ترین دلیل بیماری قلبی انسداد در رگ های خونی و گرفتگی رگ های خونی می باشد. مصرف آب آلوئه ورا برای پیشگیری از این وضعیت توصیه می شود. زیرا دارای مواد معدنی و ویتامین هایی می باشد که برای بدن بسیار ضروری اند.

4.به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند

آنتی اکسیدان ها برای کل بدن ضروری می باشند. آمنتی اکسیدان ها از پیری زود رس پیشگیری می کنند و در دوران بارداری بسیار مفید اند.

5.ایمنی بدن را حفظ می کند

در دوران بارداری، زنان باردار باید از سلامتی خود مواظبت کنند و از نوشیدنی ها و مواد مغذی بهره ببرند. مصرف آب آلوئه ورا در دوران بارداری ایمنی بدن را حفظ می کند زیرا سرشار از ویتامین C می باشد.

6.آلوئه ورا نیاز های معدنی بدن را تامین می کند

زنان باردار علاوه بر ویتامین ها به مواد معدنی هم احتیاج دارند. آلوئه ورا سرشار از مواد معدنی می باشد و نیاز های روزانه ی بدن را تامین می کند.

7.حفظ سلامت پوست با مصرف آلوئه ورا

در دوران بارداری ممکن است زنان دچار تغییرات هورمونی شوند. در این صورت پوست زن باردار حساس تر شده و ممکن است به راحتی دچار آسیب شوند. ممکن است در این دوران بعضی مواقع پوست تیره تر شود و ناسالم دیده شود. پس بهتر است برای حفظ سلامت پوست در دوران بارداری و حتی در دیگر مواقع، آب آلوئه ورا مصرف شود. زیرا آب آلوئه ورا دارای ویتامین ای می باشد و یک راه حل طبیعی برای حفظ سلامت پوست است.

این مطلب را هم بخوانید  خوراکی هایی که موجب زرد شدن دندان می شوند

8.از بی آب شدن بدن جلوگیری می کند

ممکن است زنان باردار در طول بارداری خود دچار کم آب شدن بدن یا دهیدراته شدن بدن شوند که باید به این مسئله توجه جدی داشت. زیرا دهیدراته شدن بدن مادر، اثرات مضری برای بدن جنین و مادر دارد و ممکن است برای بدن مادر و جنین خر جدی داشته باشد. پس برای این که از این پیشامد جلوگیری شود،زنان باردار باید مایعات بیش تری بنوشند. یکی از نوشیدنی های سالمی که از دهیدراته شدن بدن نیز جلوگیری می کند، نوشیدنی آب آلوئه ورا می باشد. درست است که نوشیدنی آب آلوئه ورا دارای فواید زیادی برای زنان باردار می باشد، ولی بهتر است قبل از مصرف آن، با پزشک متخصص خود مشورت نمایید.  زیرا زنان باردار دارای محدودیت هایی می باشند و نمی توانند به صورت خودسرانه از هر مواد غذایی یا هر نوشیدنی استفاده کنند.

 شرایط خاصی که بهتر است در مورد مصرف آلوئه ورا بدانید:

باید مراقب باشید که در مصرف آلوئه ورا حد تعادل را رعایت کنید چون در صورتی که آب آۀوئه ورا بیش از حد اندازه مصرف شود، احتمال دارد تعادل آب را برهم زند  و در آخر سبب بی آبی یا کم آب شدن بدن زن باردار شود. در بعضی مواقع نیز ممکن است سبب ضایعات کلیوی، اسهال خونی، زایمان زودرس، سقط جنین و غیره شود. چون آلوئه ورا دارای خاصیت مسهلی می باشد که در این صورت آب بیش از حد اندازه دفع می شود و در نتیجه ممکن است سبب اسهال خونی و ضایعات کلیوی شود.

این مطلب را هم بخوانید  مضرات مصرف اسفناج

موارد منع مصرف آلوئه ورا

آلوئه ورا دارای خاصیت ملینی قوی می باشد و به این دلیل در صورتی که بیش از حد اندازه مصرف شود سبب تحریک شدید روده شده و به این ترتیب فشار زیادی بر رحم وارد می شود و در آخر سبب سقط جنین می شود. به همین علت در دوران بارداری برای مصرف آلوئه ورا باید با پزشک خود مشورت نمایید و به هیچ وجه بدون اجازه ی پزشک آن را مصرف نکنید. یکی دیگر از موارد این است که در صورت مصرف بیش از اندازه ی آلوئه ورا در زمان بارداری موجب دل پیچه و در نهایت سقط جنین می شود.

مصرف آلوئه ورا در سالاد میوه یا همراه با دیگر میوه ها

منعی در مورد مصرف آلوئه ورا در سالاد میوه یا همراه با دیگر میوه ها وجود ندارد ولی باید از مصرف روزانه و مداوم این گیاه اجتناب کرد. در صورتی که این گیاه به صورت مداوم مصرف شود  ممکن است سبب آسیب رساندن به کلیه ها شود.

سخن آخر

زمانی که می خواهید برگ ها، کمپوت، کرم، پماد و… آلوئه ورا را تهیه کنید به دارو خانه ها و سوپر مارکت های معتبر مراجعه کرده و به تاریخ انقضای محصول مورد نظر توجه کنید.