فواید کتیرا

کتیرا فواید زیادی برای سلامتی دارد به عنوان مثال می توان به درمان سوزش ادرار،جلوگیری از سکته ی قلبی، افزایش انرژی، سلامت و زیبایی پوست و مو و غیره اشاره کرد. علاوه بر این موارد کتیرا برای بهبود سلامتی زنان باردار، مادران شیرده، از بین بردن یبوست و سلامتی آقایان مفید می باشد. با منزل وان همراه باشید تا با فواید کتیرا آشنا شوید.

توضیحی مختصر در مورد کتیرا

کتیرا یک نوع صمغ طبیعی می باشد که آن را از شیره ی خشک چند گونه گیاه گون  تهیه می کنند. کتیرا یک نوع صمغ درخت می باشد مانند دیگر صمغ ها ولی نسبت به صمغ های دیگر، در محصولات کم تر موجود می باشد.

کتیرا یک ترکیب محلول در آب، بدون مزه، بدون بو و چسبناک می باشد که آن را از ریشه ی یک گیاه می گیرند و سپس ورقه های نازک پیچ خورده یا پولک خشک کرده و پودر می کنند. کتیرا آب زیادی جذب کرده و همانند ژل مورد استفاده قرار می گیرد.

ارزش غذایی این ماده ی فوق العاده مفید

کتیرا سرشار از منیزیم و کلسیم می باشد و به مقدار 3 درصد دارای آلکالوئید و پروتئین است.

خواص و فواید کتیرا برای سلامتی

*جلوگیری از سکته ی قلبی با مصرف کتیرا

کتیرا دارای خواص خنک کننده ی فوق العاده ای می باشد و به همی دلیل برای خنک شدن بدن در فصل تابستان در تهیه ی نوشیدنی ها از آن استفاده می نمایند. این ماده خنک کننده بوده و سبب کاهش دمای بدن می شود و به این ترتیب از گرمازدگی جلوگیری می کند. کتیرا خون ریزی بینی در فصل تابستان را کنترل کرده و در این امر مفید می باشد.

این مطلب را هم بخوانید  مضرات مصرف گل کلم

*فواید کتیرا برای خانم های باردار

زنان پس از انجام زایمانشان دچار ضعف می شوند. کتیرا می تواند قدرت بدن را تامین کند و بدن مادر را در برابر چالش های مادری مقاوم می کند. کتیرا در طول دوران قاعدگی جریان خون شدید را کنترل می کند. علاوه بر این موارد کتیرا در دوران حاملگی نیز بسیار مفید می باشد چون غنی از پروتئین و کلسیم است. این ماده سبب محکم شدن استخوان های بدن شده و سبب جلوگیری از کمر درد می شود.

*فواید کتیرا در درمان بی اختیاری ادرار

کتیرا فواید شگفت انگیزی در درمان غیر ارادی و بی اختیاری ادرار دارد. در صورتی که در دستگاه ادراری التهابی وجود داشته باشد، کتیرا کمک می کند تا عضلات ادراری آرام شوند.بسیاری از محققان معتقدند که کتیرا سبب مهار شدن رشد تومور شده و همچنین باعث تحریک سیستم ایمنی بدن می شود. همچنن کتیرا در درمان سوختگی بسیار مفید است. به این صورت که خمیری از کتیرا تهیه می کنند و روی ناحیه ی آسیب دیده قرار می دهند.علاوه بر این کتیرا یک داروی گیاهی برای درمان اختلالات شدید مثل اسهال و سرفه به شمار می رود.

*فواید کتیرا برای مردان

کتیرا قدرت جنسی مردان را تقویت می کند و در صورتی که مردان دچار ترشح غیر ارادی، ترشحات شبانه و ترشح زود رس می شوند، کتیرا یک درمان موثر می باشد. از این ماده برای برطرف کردن مشکل و ضعف جنسی در مردان استفاده می شود.

این مطلب را هم بخوانید  نحوه پاک کردن لاک ناخن از روی سطوح مختلف

*فواید کتیرا برای مادران شیرده

کتیرا برای مادران شیرده نیز مفید است زیرا سبب افزایش شیر مادر می شود. پس این ماده برای مادران شیرده یک صمغ طبیعی فوق العاده محسوب می شود.

*فواید کتیرا برای سلامتی زنان

ممکن است بعضی از خانم ها از سایز سینه ی خود ناراضی باشند. کتیرا یک ماده ی مفید برای بزرگ کردن سایز سینه محسوب می شود. این ماده را زنانی استفاده می کنند که سینه های کوچک دارند و تمایل دارند سایز سینه هایشان افزایش پیدا کند و زنان دارای سینه های بزرگ بهتر است از این ماده استفاده نکنند. استفاده از کتیرا در این مورد به این صورت است که در مقداری آب بای 5 گرم کتیرا خیسانده شود و به مدت یک شب در دمای محیط قرار بگیرد. صبح روز بعد بهتر است به مقدار یک لیوان شیر و چند تکه یخ هم به آن اضافه شود. این ترکیب باید به صورت روزانه مصرف شود تا نتیجه ی مفیدی از آن حاصل آید.

*فواید کتیرا برای پوست و زیبایی

کتیرا زیبایی و سلامت پوست را تقویت می کند. این ماده دارای خاصیت ضد عفونی کننده می باشد و ایجاد خطوط ریز و چین و چروک در پوست را به تاخیر می اندازد. یک ماسک ضد پیری با استفاده از کتیرا تهیه کنید به این صورت که در مقداری آب به مقدار مورد نیاز کتیرا بخیسانید و اجازه دهید یک شب باقی بماند سپس صبح روز فردا آن را از صافی عبور دهید سپس 1 قاشق سوپ خوری پودر سبزیجات سبز، 1 قاشق سوپ خوری شیر و 2 قاشق سوپ خوری سفیده ی تخم مرغ را به مخلوط آب و کتیرا بیفزایید و به خوبی هم بزنید تا یک خمیر یکدست آماده شود. اینک این ماسک را روی دست ها، گردن و صورت مالیده و اجازه دهید به مدت 20 دقیقه روی پوستتان باقی بماند سپس با آب شستشو دهید تا یک پوست درخشان داشته باشید.

این مطلب را هم بخوانید  با مواد غذایی و تغذیه ی سالم کسالت و خستگی را رفع کنید

*فواید کتیرا برای درمان یبوست

کتیرا خواص مسهل دارد و سبب درمان یبوست می شود. زیرا این ماده همانند یک ملین عمل کرده و موجب درمان می شود. برای درمان یبوست با استفاده از کتیرا لازم است در مقداری آب، مقدار کمی کتیرا خیس کنید. مشاهده خواهید کرد صمغ متورم شده و به شکل خرده خرده دیده می شود. اینک آب سرد، آب لیمو واین ژله ی شفاف را با یکدیگر مخلوط کنید و مقداری شکر نیز به آن اضافه کرده و میل کنید. به این نکته توجه داشته باشید که تیرا بی مزه است و شما با خوردن آن اذیت نمی شوید.

عوارض جانبی کتیرا

بعضی اوقات ممکن است استفاده از کتیرا دارای عوارض باشد. بعضی از انواع کتیرا ها دارای گلیکوزید های مضر می باشند و بعضسی دیگر نیز دارای سلنیوم هستند که در خاک رشد می کنند. پس باید کشت کتیرا و تکنیک های  مراقبت از آن مناسب می باشد و این عمل موجب می شود که خطرات احتمالی مرتبط با کتیراکاهش یابد و استفاده از کتیرا برای سلامتی و دیگر موارد متعدد مفید باشد.