نحوه ی نظافت کامل تخت خواب

برای این که تخت شما طول عمر بیش تری داشته باشد باید نظافت تخت خواب را به صورت اصولی انجام دهید. علاوه بر این برای تمیز بودن و خوش بو شدن تخت، باید تمام اصول نظافتی را رعایت نمود. با با همرااه باشید تا با تمام اصول مناسب نگهداری و نظافت تخت خواب آشنا شوید.

نظافت تخت خواب و اصول نگداری از آن

با مراقبت از تخت خواب موجب افزایش طول عمر آن می شوید و به مدت چند سال خوابل راحتی روی آن خواهید داشت. برای داشتن خواب راحت، مهم ترین مسئله انتخاب یک تخت خواب مناسب می باشد. در ادامه ی مطلب قصد داریم راهکار هایی را به شما پیشنهاد دهیم تا با انجام آن ها طول عمر تخت خواب شما بیش تر شود.

راهکار های مناسب برای مراقبت پایه ای از تخت خواب

*بهتر است تشکی برای تخت خوابتان انتخاب نمایید که قابل شست و شو باشد تا شست و شو و پاک کردن هر نوع آلودگی و لکه از آن کار دشواری نباشد.

*بهتر است هر سه ماه یک بار از طرف دیگر تشک استفاده کنید زیرا این کار موجب می شود که تشک شما عمر طولانی داشته باشد. برای توضیح این مطلب می توان گفت که بدن در طول زمان موجب ایجاد فرم جدید در تشک شده و به این ترتیب شکل اصلی تشک دچار تغییراتی می شود. ولی در صورت برگرداندن تشک در هر سه ماه یک بار، باعث جلوگیری از این وضعیت شده و به این ترتیب طول عمر تشک افزایش می یابد.

این مطلب را هم بخوانید  تمیز کردن مایکروویو با راهکارهایی آسان و بی دردسر

*به این نکته توجه داشته باشید که زمان برگرداندن تشک، باید از خم شدن آن جلوگیری کنید.

*هر چند مدت یک بار تمام لوازم و پتو ها را از روی تشک بردارید تا کمی هوا بخورد و از رشد باکتری ها در آن جلوگیری شود.

 

*هیچگاه تشک را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید بلکه تشک را در جایی بگذارید که هوای تازه و مطبوعی داشته باشد.

*هر چند مدت یک بار قسمت های مختلف تشک و تخت خواب را جارو برقی کنید و برای این منظور بهتر است از مکش مخصوص گرد و خاک استفاده نمایید.

*در صورتی که ماده ای روی تشک لکه ای را به وجود آورد، سریعا آن را از روی تشک پاک نمایید.

*هیچگاه از ماده ی شوینده برای تمیز کردن فابریک تشک استفاده نکنید زیرا در ایسن صورت مواد شوینده در این فابریک ها جذب می شود.

*برای تمیز کردن تشک از مایع ظرفشویی یا پودر لباسشویی استفاده ننمایید.

*هیچگاه برای تمیز کردن تشک از فرچه ی سفت استفاده ننمایید.

*برای از بین بردن بوی نامطبوع تخت خواب از جوش شیرین استفاده نمایید. بعضی مواقع ممکن است این احساس را داشته باشید که تخت خواب شما بوی بدی دارد. در این صورت بهتر است از جوش شیرین استفاده نمایید زیرا جوش شیرین توانایی جذب انواع بو ها به خود را دارد. در این صورت تخت شما هی گونه آسیبی نمی بیند. برای استفاده از این راهکار، به صورت پراکنده مقداری جوش شیرین روی تخت بپاشید و اجازه دهید به مدت 5 دقیقه روی تخت شما باقی بماند.

این مطلب را هم بخوانید  آکواریوم های مدرن و انواع آکواریم های مختلف مورد استفاده در خانه های آپارتمانی و ویلا ها

*زمانی که می خواهید تشک را حمل کنید، از لبه های آن برای انجام این کار استفاده نمایید. به این نکته توجه داشته باشید که از یک نفر برای بلند کردن تشک استتفاده نکنید.

*هنگامی که بیمارید و علائمی هم چون استفراغ یا خون ریزی در شما وجود دارد بهتر است روی تخت استراحت نکنید.

*هیچگاه روی تخت غذا نخورید. انجام این مراقبت های جزئی موجب افزایش طول عمر رخت خواب شما می شود.

*بهتر است بعضی مواقع روی تخت خوابتان مقداری روغن لاوندر اسپری نمایید. برای انجام این کار می توانید داخل آب کمی از این روغن بریزید و ترکیب نمایید و روی تخت خواب اسپری نمایید. انجام این کار علاوه بر ایجاد احساس آرامش در شما، موجب خوش بو شدن، سبب تنفس بافت تشک نیز می شود.

خوش بو کردن تشک با استفاده از این موارد

*آویشن

*اوکالیپتوس

*نعناع

*میخک

*روغن درخت چای

*لیمو

*دارچین

علاوه بر این می توانید این روغن ها را با یک دیگر ترکیب کرده و روی تشک اسپری نمایید. در صورت نداشتن قوطی اسپری می توان از یک فرچه ی نرم استفاده نمود. به این نکته توجه داشته باشید که نباید از این موارد بیش از حد استفاده نمایید.

پاک کردن لکه های خون از روی تشک

برای پاک کردن این گونه لکه ها 1 قاشق مربا خوری نمک و 1 قاشق مربا خوری صابون ظرفشویی و یک چهارم فنجان هیدروژن پر اکسید را با یک دیگر مخلوط کنید تا ماده ی خمیری شکل بدست آید. سپس این خمیر بدست آمده را روی لکه های خون تشک بزنید و اجازه دهید تا خشک شود. پس از این که این خمیر روی لکه ها خشک شد، آن را بردارید و در صورت مشخص بودن جای لکه ها، مقداری هیدروژن پر اکسید روی یک دستمال تمیز بریزید و به صورت ضربه ای نسبت به پاک کردن لکه ها اقدام کنید.

این مطلب را هم بخوانید  تزیین اتاق کودک با ایده هایی جذاب و مختلف

پاک کردن لکه ی ادرار و دیگر مایع ها از روی تشک

دو قطره شوینده ی مایع را با مقداری هیدروژن پراکسید و 3 قاشق مربا خوری جوش شیرین ترکیب نمایید. مقداری از ترکیب بدست آمده را روی یک دستمال تمیز بریزید و به صورت ضربه ای این لکه ها را تمیز کنید. سپس مهلت دهید تا در معرض هوا، تشک خشک شود. در صورت باقی ماندن لکه ها، چند بار این کار را انجام دهید.

یا می توانید 1 قاشق مربا خوری آب و 3 قاشق مربا خوری پودر لباسشویی را با یکدیگر ترکیب نمایید و این ترکیب را روی لکه ها بریزید و اجازه دهید به مدت 30 دقیقه روی لکه ها باقی بماند سپس با استفاده از چاقو یا قاشق، این خمیر را از روی تشک بردارید و در نهایت با استفاده از جارو برقی خرده های پودری را جارو بکشید.

همچنین برای پاک کردن لکه های غذا و مایعات بدن، از محلول آمونیاک بی بو و جوش شیرین برای پاک کردن این لکه ها استفاده نمایید سپس اجازه دهید تا این ترکیب روی تشک خشک شود. سپس با استفاده از چاقو این ترکیب را از روی تشک جدا کرده و مابقی پودر های باقی مانده را جارو بکشید.