کاربرد های جالب یخ

بعضی از افراد از یخ تنهات برای خنک کردن نوشیدنی ها و آب استفاده می کنند در حالی که یخ دارای کاربرد های جالب دیگر هم می باشد که در ادامه ی مطلب به این موارد اشاره می کنیم.

15 کاربرد جالب یخ

می توان گفت که در هر خانه ای یخ یافت می شود و بیش تر افراد از کاربرد های معمول یخ خبر دارند و از این کاربرد های یخ استفاده می کنند. درست است که بخش عمده ی کاربرد یخ مربوط به خنک کردن نوشیدنی هاست و در فصل تابستان بیش ترین کاربرد را از خود نشان می دهد و موجب می شود تحمل گرمای تابستان، با استفاده از نوشیدنی های یخی آسان تر شود ولی  بعضی از کاربرد های یخ وجود دارند که در زندگی روزمره بیش تر از آن ها استفاده می شود. منزل وان امروز قصد دارد شما را با کاربرد های جالب و مختلف یخ آشنا کند تا در مواقع لزوم از این کاربرد ها بهره ببرید.

کاربرد های مختلف و جالب یخ

1.استفاده از یخ برای باز کردن سینک ظرفشویی

اگر به دلیل تجمع چربی، سینک ظرفشویی شما گرفته باشد، چند تکه یخ را داخل سینک ظرفشویی بیندازید و چربی های موجود در آن را جمع آوری نمایید. چون چربی ها توانایی چسبیدن به قالب های یخ را دارند. به این ترتیب شما می توانید به آسانی گرفتگی سینک را رفع کنید.

2.با استفاده از قالب های یخ چروک لباس ها را بر طرف کنید

بعضی مواقع ممکن است که لباس ها بیش از حد چروک شده باشند و شما را آشفته کنند. برای صاف کردن این گونه لباس ها پیش از اتو کردن یک تکه یخ را درون پارچه ی تمیز قرار دهید و این پارچه را روی لباس چروک شده بکشید سپس عمل اتو کردن را انجام دهید. مشاهده خواهید کرد که چروک لباس هایتان به خوبی برطرف شده اند.

این مطلب را هم بخوانید  خوراکی هایی که موجب زرد شدن دندان می شوند

3.برای از بین بردن جای صندلی و میز از روی فرش، از یخ استفاده نمایید

اگر شما مبل ها، صندلی، میز و… را روی فرش قرار می دهید، ممکن است مشاهده کنید که جای هر یک از این وسایل روی فرش باقی مانده است در این صورت یک تکه یخ را در این مکان ها بگذارید و با استفاده یک مسواک سعی کنید پرز ها به جای خود بازگردند.

4.برای گرم کردن برنج از یخ استفاده کنید

در صورتی که به گاز دسترسی نداشته باشید می توانید از یک تکه یخ برای گرم کردن برنج استفاده کنید. به این صورت که یک تکه یخ را روی برنج بگذارید و سپس ظرف مورد نظر را درون ماکروفر قرار دهید تا از خشک شدن برنج درون ماکروفر جلوگیری شود.

5.برای جلوگیری از چسبندگی بتونه به دست، از یخ استفاده نمایید

ممکن است زمان بتونه کاری، به دلیل بی تجربگی دست های شما چسبناک شود. شما با استفاده از قالب یخ می توانید این مشکل را حل نمایید. این گونه که روی خط بتونه یخ بکشید تا حالت یکنواخت پیدا کند و به دست شما نچسبد.

6.با استفاده از تکه های یخ از تاول زدن جلوگیری کنید

در صورتی که قسمتی از بدنتان دچار سوختگی شده باشد، پس از سوختگی یک تکه یخ روی قسمت سوخته قرار دهید تا پوست شما تاول نزند.

این مطلب را هم بخوانید  ظروف شیشه ای و کاربردهای آن

7.برای آبیاری گیاهان آویز، از یخ استفاده نمایید

در صورتی که گیاهتان را در جایی آویز کرده اید که دستتان به آن نمی رسد، درون گدان چند تکه یخ بیندازید تا بدین گونه گیاه آب مورد نیاز خود را دریافت کند. برای آبیاری درخت کریسمس نیز می توان از این روش استفاده نمود.

8.برای کندن آدامس از روی لباس ها، از یخ استفاده کنید

در صورت چسبیدن آدامس به لباس های شما، یک تکه یخ را روی لباس ها مالیده و با استفاده از یک قاشق آدامس را از روی لباس ها بکنید.

9.از یخ برای از بین بردن مزه ی دارو استفاده کنید

بعضی از کودکان ممکن است به دلیل طعم تلخ دارو ها، از استفاده ی آن ها دوری کنند و خوراندن انواع دارو ها به این کودکان مشکل باشد. شما می توانید با استفاده از تکه یخ غدد چشایی کودکتان را به صورت موقت بی حس نمایید و سپس دارو های او را بخورانید تا متوجه طعم تلخ دارو نشود.

10.برای گرفتن روغن اضافی غذا در آشپزی از یخ استفاده کنید

در صورت زیاد بودن چربی خورشتتان از تکه های یخ استفاده نمایید. به این صورت که داخل ملاقه چند تکه یخ قرار دهید و آن را روی سوپ یا خورشت بیندازید. به این ترتیب سبب چسبیدن چربی های خورشت به ملاقه می شوید.

11.خنک کردن آب و انواع نوشیدنی ها با استفاده از یخ

درون آب و انواع نوشیدنی ها چند تکه یخ بیندازید و پس از چند دقیقه نوشیدنی خود را میل کنید.

این مطلب را هم بخوانید  شستشوی فرش در منزل با رعایت اصول

12.برای یکدست شدن سس از یخ استفاده کنید

برای این که سس یکدست شود، درون یک شیشه ی دردار همه ی محتویات سس و یک تکه یخ را ریخته و درب ظرف را ببندید و تکان دهید. پس از انجام این کار ها یخ را از ظرف درآورده و ظرف را درون یخچال قرار دهید. در این صورت شما یک سس یکدست خواهید داشت.

13.با استفاده از قالب یخ از بریدن سس جلوگیری کنید

بعضی مواقع ممکن است هنگام درست کردن سس مایونز، سس حالت بریده  بریده پیدا کند. برای جلوگیری از این کار داخل سس یک تکه یخ بیندازید تا سس روان شود.

14.برای درآوردن ذرات از دست کودکان از یخ استفاده کنید

اگر تراشه ی چوب، خار یا چیز دیگری وارد دست کودکتان شود، پیش از این که از سوزن استریل برای خارج کردن ذرات فرو رفته در دست کودکتان  استفاده نمایید، یک تکه یخ در محل مورد نظر قرار دهید. در این صورت ذره ها سریع و بدون درد از دست کودکتان خارج می شود.

15.رفع کبوی پوست با استفاده از یخ

در صورتی که به قسمتی از بدن شما ضربه ای وارد شده باشد و باعث کبودی پوسستان شده باشد، یک تکه یخ در این محل قرار دهید تا شدت کبودی پوست کاهش یابد. به این صورت که درون پارچه تمیز یک تکه یخ قرار دهید و روی محل مورد نظر بگذارید.